Meyhankoli
Kokoreç

Kokoreç

Sokakların kralı, memleket hasretinin diğer adı, Avrupa Birliği’nin çekemeyip yasaklamaya çalıştığı, kimyonun yareni ve elbette gönüllerimizin fatihi; kokoreç…

Şimdi bir düşünün; açsınız, neyse ki sokaktasınız… Birçok kokuyla çevrilmişken bir anda dikkatiniz tek bir yöne odaklanıyor. Çünkü kokusu aklınızı havalara uçuruyor, kokusunu duyduğunuz anda tadı damağınıza yerleşiyor. Kokoreç söz konusu olduğunda çeyrek ve yarım ekmek tercihi sırasındaki zaman kaybı da doğal olarak ortadan kalkıyor. Yarım bu seçimin tartışmasız tek galibi olurken asıl soru “Kaç yarım?” şeklinde değişiyor.

Seveni kadar sevmeyeni de vardır elbet ama duruma biraz gerçekçi yaklaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ağızda dağılan sıcacık kimyonlu kokorecin verdiği hazzı bir kenara bırakalım bırakmasına da; uğruna şarkı yazılan ender belki de tek sokak lezzeti olduğu gerçeğini nasıl yadsıyacağız? Şarkılarda bile kokoreçsiz olamayacağı net bir şekilde vurgulanırken kokorece erişme şansı olmayan mecnunların derdine nasıl çare bulacağız?

Memleketimizde yaşayan şanslılar olarak neyse ki kokoreç bize her zaman yakınlığı ile içimizi ısıtmaya devam ediyor; sabah, öğlen ve akşam ne zaman canımız istese sokağa çıkıp ruhumuzu beslediğimiz bu lezzet; her defasında “İyi ki!” dememize sebep oluyor. Bu arada yanında salatalık ve biber turşusuyla da kokorecin muhteşemliği artıyor. Ayran varsa zaten kelimeler hem kifayetsiz hem de kıyafetsiz kalıyor; gerçek tat gün ışığı gibi ortaya çıkıyor.

Dememiz o ki, sokaktaysanız ve bir de acıktıysanız kokoreç efsanesini yaşamanın keyfini siz de çıkarmalısınız.

Kokoreç Denilince Akla Gelen 9 Yer

1. İstanbul – Beyoğlu

2. Denizli- Pamukkale

3. Antalya - Muratpaşa

4. İzmir – Çamdibi

5. Balıkesir – Göbel

6. İstanbul – Kadıköy

7. İzmir – Karşıyaka

8. Denizli – Tavas

9. Adana - Seyhan

Yorum ekle
Uygulamayı indir, Keşfetmeye başla
Meyhankoli mobil uygulamasıyla kendine en uygun restoranı bularak Ye, İç, Gez, Eğlen, Paylaş

meyhankoli