Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Madame Feronia Meyhanesi

Madame Feronia Meyhanesi

Madame Feronia Meyhanesi

Nam-ı Diğer Madame Feronia

Ben nam-ı diğer Feronia, Çiğdem ve eşim Bülent. İkimiz işletiyoruz Madame Feronia Meyhane ‘sini , yemekleri ben yapıyorum, Bülent’te servis yapıyor, lokal ve butik meyhane diyebiliriz. Benim çocukluk hayalimdi meyhane açmak, asıl mesleğim şeflik değil sanat yönetmeniyim. Bülent’te elmas ve pırlanta işi yapıyordu. Dırdırlarıma dayanamayıp hayallerime ortak oldu böylece meyhane açtık. Aslında Madame Feronia Meyhanesi ‘nin farklı hikayesi de şu şekilde; Bizim Bodrum’da yerimiz vardı orası sadece adını Feronia idi. Sonra baktık ki istanbul ‘da her yer madame o zaman da madame sen ol dedim ve Madame Feronia meyhane oldu. Ayrıca Yunan tanrıçası bu arada, doğayı koruyan tanrıça, Roma’da da özgürlük tanrıcası olarak biliniyor. Biraz meyhane menümüz Yunan, Girit o yönde olduğu için Feronia olduk biz de meyhane adını. Meyhane menümüz meze ve ara sıcaklardan oluşuyor; bira satışımız, televizyonumuz, menümüz mevcut değil. Menü benim Madame Feronia Meyhanesi ‘nde. Ruh halime göre karar veriyorum meze menümüz için ayrıca neyi taze bulursam ondan meze yapıyorum aslında. O gün taze ot denk geliyor, Ege otları denk geliyor, ne olursa o gün içinden ne yapmak gelirse onunla meze yapıyorum. Ama tabi ki sabit 3-4 tane meze çeşidimiz bulunuyor. Örneğin; şu an erikli semizotu meze olarak çok satıyoruz. 


Madame Feronia ‘dan Meze

Meyhane ‘de meze olarak Girit ezme, Tahinli köz patlıcan ve bizim Narlı salatamız Bezirgan onu yemeliler. Ara sıcak olarak da; yaprak ciğerimiz, serenakilerimiz; midye serenaki Feta peynirli yapıyoruz ve sokak kokoreçimiz mevcut. Yani ara sıcaklarımızı mutlaka denemeliler. Meze çeşitlerimizin çoğu değişiklik gösterdiği için sabit meze çeşitlerimiz haricinde diğer meze çeşitlerimiz de denenmeli mutlaka.


Çok Gezen mi Bilir?

Meze sevdam ve meze kültürüne olan hâkimiyetim çok gezmekten ve yemekten geliyor. Bir de ben meyhane sofra kültürünü, sofranın etrafında toplanıp meyhane muhabbeti seviyorum, biraz da galiba yemek yapımına olan ilgim.


Nişantaşı ‘nda Bir Klasik

Madame Feronia Meyhanesi olarak kendimize yeni nesil meyhane diyebiliriz de demeyebiliriz de.. Yani genç işletmecileriz o yüzden diyebiliriz ama diyemeyiz çünkü bizde yeni nesil meyhane ortamındaki gibi yüksek sesle müzik yok. Biz aslında tam meyhane ortamı sunuyoruz misafirlere. Şimdiki meyhaneler de biraz eller havaya durumu var fakat Madame Feronia Meyhanesi ‘nde eller havaya durumu mevcut değil. Arka fondan meyhane müzikleri çalar 70’ler, 80’ler, Yunan, Türk Sanat Müziğini. Biraz meyhane misafirlerinin nabzına göre şerbet veriyoruz ama meyhane kültüründe olduğu gibi rahat sohbet edebileceğiniz, güzel yemek yiyebileceğiniz klasik meyhane atmosferi oluşturuyoruz genellikle. Nişantaşı’nda bulunan Madame Feronia özel bir kitlemiz aslında yok. Güzel yemek yiyip rahat rakı içmek istiyorlarsa Madame Feronia Meyhanesi ‘ni tercih edebilirler. Zaten bizim meyhane ev gibi geldiklerinde de her gelen misafirimiz biz görüşürüz deyip öyle gidiyorlar. Çünkü meyhane ortamı gibi değil daha fazla ev ortamı gibiyiz, bir aile işletmesiyiz. Aslında daha önce dediğimiz gibi meyhane ortamında rakı içen herkese hitap ediyoruz. Sabit meyhane müşteri kitlemiz şeyimiz yok. Pazar ve Pazartesi hariç meyhane olarak her gün açığız. 18:00’ de yemek servisine başlıyoruz gece 00:00’ da yemek servisini kapatıyoruz. Ama bazı özel günlerde meyhane kapalı oluyor zaman zaman. Zaten meyhane olarak rezervasyonlu olarak çalışıyoruz çünkü küçük ve butik meyhane işletiyoruz ve meyhane çabuk doluyor. O yüzden ricamız Madame Feronia Meynanesi ‘de gelecek olan misafirler bizi aramadan gelmesinler. 


Madame Feronia Bodrum ‘da 

Madame Feronia Meyhanesi  olarak Bodrum ‘da meyhane açmayı düşünüyoruz. 18 Temmuz 'da Bodrum Yalıkavak' ta yeni Madame Feronia Meyhane ‘si açıyoruz. 


Madame Feronia Meyhanesi ailesi olarak Türkiye ’nin yeni restoran rehberi Meyhanekoli ‘ye teşekkür ederiz. Yorum Ekle
Uygulamayı indir,
Hemen keşfetmeye başla
Meyhankoli mobil uygulamasıyla kendine en uygun restoranı bularak
Ye, İç, Gez, Eğlen, Paylaş

Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil