Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Çilingir Sofrası Mezeleri   >  
  3. Muhammara

Muhammara

Muhammara

Her derde devadır muhammara; meze olarak gönlümüze taht kurmayı başarmıştır. Ancak meze olmak tek meziyeti değildir muhammaranın, et yemeklerinin ve kebapların yanında sos olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Bazı yerlerde kahvaltılık salça olarak tanımlanır; işte o zaman büyük bir haksızlık yapılır. Muhammaradır adı çünkü; farklı tanımlamalara ihtiyaç duyulmamalıdır. Çilingir sofralarına renk katan bu güzel mezenin anavatanının Antakya olduğu bilinmektedir.

Antakya mutfağının zenginliğini barındıran muhammara; ceviz, acı kırmızı biber, sarımsak, nane, kara biber, kimyon ve tuz malzemelerinden yapılır. Ceviz muhammaraya kekremsi bir tat verir, lezzetine diyecek yoktur. Acılı ezme ile karıştıranlar vardır muhammarayı acilen kendilerine gelmeleri gerekir.

Çilingir sofralarında sohbetin en derinleştiği anlarda muhammaranın lezzeti ilaç gibi gelir. Küçük bir lokma bile ağız tadını değiştirmeye yeterlidir. Zaten çok da konmaz meze sofraya tadımlık sunulur, maksat ilk önce gönüller doysundur.

Muhammaranın ülkemizde çok fazla tüketildiğini ve herkesin kendine has muhammara tarifi olduğunu biliyoruz. Yazımızda en genelinden bir tarif sunduk ama; sizden gelen tariflerle zenginleşmek istiyoruz. Siz muhammarayı nasıl yapıyorsunuz?

Tarif ekle
Uygulamayı indir,
Hemen keşfetmeye başla
Meyhankoli mobil uygulamasıyla kendine en uygun restoranı bularak
Ye, İç, Gez, Eğlen, Paylaş

Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil