Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Sığacık No17 Elçin Meyhane

Sığacık No17 Elçin Meyhane

Sığacık No17 Elçin Meyhane

Sığacık’ta Adres Belli: No:17 Elçin Meyhane

 

Batan güneşin eşliğinde kale içinin kalbinde Sığacık’ın tüm güzelliğine tanıklık etmek için çıktık yola. İçgüdülerimizi takip ettik, attık kendimizi sokaklara… Tarihi dokusu ile denizinin kokusunu ayırmak zor buralarda; anlamak için gezdiğimiz sokakların ruhunu biraz da zaman gerekti aslında. Neyse ki şanslıydık, dümenimizi kırdık uzaktan gelen hoş müziğin tınısına…

 

Adım attığınız anda içinizin ısındığı, Her şeyi geç de mekanın güzelliği yeter! dediğiniz anlar olur ya, tam olarak böyle bir his yaşadık. Namını duymuştuk No:17 Elçin Meyhane’nin ama görünce kendisini, unutuverdik tüm bildiklerimizi. Genel bir giriş yapmamız gerekirse, mekanın muhteşem, işletmecilerin içten, ara sıcakların etkileyici, mezelerinin ise efsane olduğunu söyleyebiliriz. İzmir meyhane arayışında olanların mutlaka yolunu uzatıp gitmesi gereken No:17 Elçin Meyhane tam bir aile işletmesi; samimi, içten, bol kahkahalı ve doğal.

 

No:17 Elçin Meyhane’nin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Bozcaada Martı Restaurant’ın sahibi sevgili Oya Hanım’ın tutkusu bu kez İzmir Sığacık’ta hayat bulmuş. Elbette bu kez büyük bir fark var, Burçin Hanım da onu yalnız bırakmıyor. Her geçen gün aşkla yaratılan yeni meze tarifleri de iki kız kardeşin bağlılığının simgeleri haline geliyor. Bu durumdan en karlı çıkanlar da No:17 Elçin Meyhane’nin lezzete aşık müdavimleri oluyor.

 


Neden No:17 Elçin Meyhane?

 

2004 yılında Bozcaada Martı Restaurant ile ilk kez müdavimleri ağırladıktan tam 15 sene sonra Sığacık’ın büyüsü ile hayat bulan No:17 Elçin Meyhane özel bir anlam barındırıyor. İki kız kardeş çok sevdikleri annelerinin hatırasını yaşatmak için onun adı ile onun kendilerine kattıklarını No:17’de yaşatıyor. Mekan anlamlı, işletmecileri özel ve canlı müzik de şahane olunca No:17 Elçin Meyhane’de her akşam aile ortamı sıcaklığında geçiyor.

 

Sığacık Meyhane Kültürü Yenileniyor

 

Nisan 2019’da faaliyete geçmesine rağmen kısa sürede kendi müdavimlerini oluşturmuş No:17 Elçin Meyhane. Akşam güneş batınca, müdavimleri de kendi masalarında yerlerini alınca başlıyor inceden bir müzik. Mekanın ruhu kadar canlı saatlerde gitar ve tulum sesleri birbirine eşlik ediyor, mezeler masaların baş köşesinde yerini alıyor. Geleneksel meyhane mi yeni nesil meyhane mi? ikilemi de tam olarak burada son buluyor. Sığacık Kaleiçi’nin gözde meyhanesi No:17 Elçin Meyhane derin bir soluk almak, dinlenmek, yenilenmek isteyen herkese kucak açıyor.  Üstelik yerli ve yabancı alkollü içecek seçenekleri de mekanın herkese kucak açtığını fısıldıyor.

 

No:17 Elçin Meyhane Mezeleri

 

İzmir meyhane mezeleri buram buram ege kokar, aynı durum No:17 Elçin Meyhane için de geçerli; ama birkaç tık fazlasıyla. No:17 Elçin Meyhane’de Ege bölgesinin tüm yörelerinden eşsiz lezzetleri de, sadece Burçin Hanım’ın yarattığı özel tarifleri de bulabilirsiniz. Tüm mezelerin günlük hazırlandığı, tüm malzemelerin günlük temin edildiği; en taze balıkların en özenli şekilde sunulduğu No:17 Elçin Meyhane’de her zevke hitap eden tatlar bulunuyor. Özellikle belirtmek gerektiğini düşündüğümüz bir detay daha var; No:17 Elçin Meyhane mezelerinde kullanılan tüm malzemeler yörelerinden geliyor. Zeytinler Edremit’ten, nar ekşisi Antakya’dan, balık pastırması Bozcaada’dan, Ege otları da anavatanlarından alınınca sonuç bir harika oluyor! Soya soslu dil balığından bademli fasulyeye, 3 çeşit peynirle hayat bulan Girit ezmesinden kabağın en lezzetli hali olduğunu düşündüğümüz kabaki mezesine; elmalı enginardan Ege karmasına kadar karşılaşacağınız tüm özel tariflere bayılacaksınız. Tüm bu özel tatlara ek olarak fesleğenli levrek mezesini denemeniz durumunda ise bir süre kendinize gelemeyeceğinizi önceden bilmelisiniz. Ara sıcaklara değinmemize bile gerek yok, hepsi birbirinden leziz ve özenle hazırlandığını belli ediyor. Masaya gelen yemeklere eşlik eden güler yüz ise gecenize damga vuruyor.

 

Canlı Müzik No:17 Elçin Meyhane’de

 

No:17 Elçin Meyhane’de fasıl düzenlenmiyor, Türk sanat müziği No:17 Elçin Meyhane duvarlarında yankılanmıyor. Mekanda yenilikçi bir bakış açısı hakim, Flamenko tınıları ile  sentezlenen gitar sesleriyle eski Türkçe parçalar ve yöresel müzikler tulum eşliğinde yeniden yorumlanıyor; şarkılar dillerden değil gönüllerden okunuyor. Arada ney sesi meyhane müdavimleri için içsel bir arınma fırsatı sunuyor.

 

No:17 Elçin Meyhane Fiyatları

 

Özel ve unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenlerin şimdiden kalbini kazanan No:17 Elçin Meyhane fiyatları ile de misafirlerini mutlu ediyor. Sipariş verilenlere göre değişmekle birlikte genellikle 4 kişilik bir masa 300-400 TL aralığında hesap ödüyor. Son dönemde artan fiyatlar göz önünde bulundurulursa No:17 Elçin Meyhane deneyiminin oldukça makul olduğu anlaşılabiliyor.


 

Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil