Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

Meyhane kavramının ne olduğunu hatırlamak isteyenler için Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi sembol gibi durur Beyoğlu’nda. İlgi çekici bir tarihi vardır, derin ve anlamlıdır. Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’ne gidildiğinde önemli bir adap eşiği aşılır. Beyoğlu’nun atmosferi iz bırakırken; meyhaneye atılan ilk adımda bu ayrıcalık fark edilir.

Mezelerinden, sohbete renk katan müzik seçimlerinden ya da ana yemeklerinden bahsedebiliriz. Yazımızın büyük bir kısmını verilen hizmete de ayırabiliriz. Tabii ki yapmayacağız bunu, bizdeki Cumhuriyet Meyhanesi’ni aktaracağız.

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’nin asırlık bir geçmişi vardır, daha önce meyhane olarak hizmet verse de Atatürk adımını atınca Cumhuriyet Meyhanesi’nin miladı O olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün dost meclisleri için tercih ettiği mekanlardan biri olduğu bilinen Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi bu nedenle Atatürk ile özdeşleştirilir. Ata’nın resimleri ile donatılmış duvarları derin sohbetlerin izlerini taşır.

Atatürk’e ayrılmış özel bir masa bulunur Cumhuriyet Meyhanesi’nde. Üzerinde kadehi de beyaz leblebisi de hazırdır. Her 10 Kasım’da buruk bir matem havası hissedilir bu meyhanede; sadece o ambiyans sayesinde bile efsaneleşmiştir Cumhuriyet Meyhanesi. O gece masaya hiçbir konuk oturtulmaz, gerçek sahibi anılır.

Bu mekan markalaşmıştır, sıradanlıktan aynı derecede uzaklaşmıştır. Özenilir mesela akşam planları oradaysa, önceki ziyaretçilerinin anısına saygı duyulur. Hürmet duyulur, nostalji meyhanenin her bir köşesinin tek hakimidir. Dost meclislerindeki adabı öğrenilmek için bile gidilir Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’ne.

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi, Beyoğlu’nun sembollerinden biridir; belki de en ünlüsü ve en popüleridir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanıdır, atmosferi ile unutulmayandır.
Yorum Ekle
Uygulamayı indir,
Hemen keşfetmeye başla
Meyhankoli mobil uygulamasıyla kendine en uygun restoranı bularak
Ye, İç, Gez, Eğlen, Paylaş

Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil