Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Birinci Kordon Balık

Birinci Kordon Balık

Birinci Kordon Balık

Denizin Kokusu Birinci Kordon Balık Restoran’ında

Meyhankoli olarak bu yazımızda sizlere konumundan lezzetlerine; manzarasından samimi personeline kadar kusursuz olarak sınıflandırabileceğimiz bir restorandan bahsedeceğiz. İzmirliler kadar İzmir’e seyahat edenlerin de gözdesi olan; balık dolabındaki çeşitlilikten, kendilerine has özel tarifleri ile hazırladıkları mezelerine kadar her bir detayıyla mest eden bir restoranı, Birinci Kordan Balık Restoran’nda yaşadığımız deneyimi birebir aktaracağız. 


İzmir Balık Restoranları Arasında Bir İnci

Alsancak Kordon’da bulunan Birinci Kordon Balık Restoran, ilk bakışta tedirgin edici bir dekorasyona sahip. Hani derler ya Buraya girersek çıkamayız! tam da öyle bir izlenimi var. Kordon’da üç katı kapatan ve keyfine doyum olmayan bir de bahçesi bulunan Birinci Kordon Balık Restoran, duruşuyla ağırlığını belli eden mekanlardan. İçeri girdiğimizde Birinci Kordon Balık Restoran işletmecisi sevgili Umut Ulaş tarafından karşılandığımız o ilk an bu restoranın kendine has bir sesi, ritmi ve ahengi olduğunu fark ettik. Nitekim sonrasında tattığımız lezzetler karşısında da boynumuzu kıldan ince addettik… 


Onlarca balık çeşidi… Hepsinin günlük olduğunu öğrendik; en taze malzemelerin bir araya getirilerek hazırlandığı eşsiz mezeler… Evet daha önce hiçbir yerde tatmadığımız lezzetleri Birinci Kordon Balık Restoran’nda keşfettik. Müdavimlerinin hasretine dayanamayıp kalkıp İstanbul’dan geldiği o meşhur salatası ve tabii ki olmazsa olmazı kalamar dolmasını da tatmadan restorandan ayrılmadık.Birinci Kordon Balık Restoranı Fiyatları Ne Durumda?

Birinci Kordon Balık Restoran ziyaretimizi en kritik soruyla başlattık. Birinci Kordon Balık Restoran’a gönül rahatlığı ile gelebilir miyiz, ne kadar öderiz? dedik. Yanıt oldukça net geldi; İki kişi ortalama 300 – 350 TL bir hesapla restoranımızdan ayrılırsınız. Bu sırada kadehlerinizi de tokuşturursunuz, balık da söylersiniz, ara sıcak da yersiniz ve mezelerimizden de sipariş edersiniz. Az sonra bahsedeceğiz ama hazır yeri gelmişken değinmek de istiyoruz. Bu fiyat aralığına bu lezzeti bir arada başka bir İzmir balık restoranı bünyesinde bulmanızın zor olduğunu bilmelisiniz. 


Karşıda İzmir Körfezi, tabakta enfes lezzetler ve tabi bir de samimiyet üçlemesi ile Birinci Kordon Balık Restoran, İzmir mekanları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Bu nedenle Birinci Kordon Balık Restoran için İzmir’in en sevilen balık restoranı  dersek hiç de abartılı bir söylemde bulunmamış oluruz. Birinci Kordon Balık Restoran Mezeleri Bir Harika!

Onlarca çeşit meze seçeneği sunmak bir alternatif ama hazırlanan  her bir mezede iddiayı ortaya koymak tam bir cesaret işi! Birinci Kordon Balık Restoran misafirlerine 30 kadar zeytinyağlı meze, 10 kadar da deniz mahsullerinden hazırlanmış meze alternatifi sunuyor. Tüm mezeler günlük olarak hazırlanıyor, taze taze misafirlere sunuluyor. Hem deniz ürünleri hem de zeytinyağlı mezelerde Birinci Kordon Balık Restoran spesiyalleri ön plana çıkıyor. Daha önce bu mezeyi hiç tatmadık dedirtecek kadar lezzetli uyarlamalar damaklara damga vuruyor. Örneğin cevizli kabak mezesi; nane, kimyon ve tereyağı ile birlikte kabağın uyumu ister istemez şaşırtıyor. Hem hafif hem de leziz bu mezeye buharda 3-4 saat pişen yumuşacık ahtapot carpaccio eşlik ettiğinde ise hissedilen lezzeti tanımlamak çok da mümkün olmuyor. Acılı ezmeye meydan okuyan Cunda ezme ile de Birinci Kordon Balık Restoranı farkını ortaya koyuyor. En beğendiklerimizden biri olan bademli havuç mezesi de geleneksel lezzetlerin bambaşka uyarlamalarının efsanevi sonuçlar doğurduğunu doğruluyor. Çıtır çıtır incecik kıyılmış bademler kadeh tıkırtılarının ahengini destekliyor. 


Neyse ki Birinci Kordon Balık Restoran lezzetlerine bayılan yalnızca biz değiliz. Önce halk oylaması, ardından seçici kurul tarafından 2019 yılı İzmir Gurme Guide Bir Adım Öne Çıkanlar Ödülü kazanmış olmaları da söylediklerimizi doğruluyor. 


Meze Çeşitliği Bir Yana İddialı Ara Sıcaklar Bambaşka

İzmir balık restoranları arasında en iddialıların başında gelen Birinci Kordon Balık Restoran, ara sıcakları ile de damaklara şölen yaşatıyor. Kalamar tavadan ahtapot ızgaraya; içerisinde karides, ahtapot ve kalamar bulunan kızartılmış kadayıflardan (deniz mahsulü atom) kalamar ızgaraya muhteşem bir ara sıcak şöleni Birinci Kordon Balık Restoran menüsünde sizleri bekliyor. Elbette bir de birbirinden taze ve leziz balıklarla taçlandırırsanız bu masayı, gece göz açıp kapayana kadar geçiyor. 


Birinci Kordon Balık Restoran Doğallıktan Yana

İzmir Birinci Kordon Balık Restoran misafirlerine sunduğu her bir mezenin, yemeğin veya salatanın doğal olmasını şart koşuyor. Bu nedenle tereyağı İzmir Dikili’den, şalgam Adana’dan ve baharatlar ise anavatanları Gaziantep’ten geliyor. Dolayısıyla yöresel lezzetlerin büyüsüne karşı koymak kaçınılmaz oluyor.  Kullanılan tüm deniz ürünleri ve balıklar da denizlerin en engin, en derin maviliklerinden sofranıza geliyor. Yani çiftlik balığına burada asla yer verilmiyor.Hafta sonları aileleri, hafta içi günlerde ise grupları ağırlayabilen Birinci Kordon Balık Restoranı aynı anda 250 kişiye kadar hizmet verebiliyor. Önceden rezervasyon yapılırsa misafirler gönül rahatlığı ile Birinci Kordon Balık Restoranı deneyimini bekleyebiliyor. Sigara içenlerin tercih ettiği bahçe, sigara kullanmayan misafirlerin gözdesi olan, İzmir’i ve körfezi ayaklarınızın altında izleyebileceğiniz özel loca katıyla adeta yarışıyor.


Sonuç olarak, yolunuz İzmir’e düşerse ya da yolunuzu İzmir’e düşürme imkanı yaratabilirseniz Birinci Kordon Balık Restoranı’nda yaşayacağınız deneyimin benzersiz olacağına emin olun. Yemeğin sonunda fırında dondurmalı helva ikramı ile ağzınızın tadı tam yerindeyken İzmir manzarasının keyfini çıkarmadan İzmir’den bir adım öteye gitmemelisiniz

Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil