Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Ezberbozan Meyhane

Ezberbozan Meyhane

Ezberbozan Meyhane

Açılışından İtibaren Ezberleri Bozan Meyhane

Merhaba ben İpek Yaylaz, daha önce basın kökenli çalışma hayatım oldu, gazetelerde editörlük yaptım sonrasında nişanlım meyhane açınca, işletmenin ön yüzünde benimle birlikte çalışmak istedi. Bu yüzden Ezberbozan Meyhane ‘nin görünen yüzüyüm, meyhane müşterileri, gelir gider dengesiyle dekorasyonu gibi tüm işlerle ben ilgileniyorum. Aslında çalışma saatlerinin gece geç saatlere denk gelmesi nedeniyle meyhane sektörde çalışmayı hiç düşünmemiştim. Şu an çok mutluyum, işimi severek yapıyorum. İyi ki meyhane işletmesine dahil olmuşum diye seviniyorum. 


Sortie ‘de Ezberler Bozuldu

Nişanlımla benim önceki dönemlerde sahip olduğumuz meyhane işletme tecrübesiyle ilk önce Gayrettepe’deki Ezberbozan Meyhane ‘yi açtık. Aynı zamanda boğazın en popüler yerlerinden olan Kuruçeşme Sorti ’den yaz sezonuda yeni bir meyhane açma teklifi aldık. Denize sıfır olmasıyla içeride başka meyhane olmaması nedenlerinden dolayı biz de yaz sezonunda meyhane hizmetimizi Sorti ’de Ezberbozan Meyhane adıyla sürdürmeye karar verdik. Halihazırda Sorti’de Ezberbozan Meyhane yeni nesil meyhane hizmetimizi devam etmekte olup, 2018 Eylül ayı sonu yaz sezonunun kapanışına dek sürecektir. Yeni nesil meyhane kültürünü yaşamak isteyen tüm misafirlerimizi Mayıs-Eylül döneminde Sorti’ye, diğer dönemlerde ise yeni nesil meyhane kültürünü yaşatan Gayrettepe’deki Ezberbozan Meyhane ‘ye bekleriz. 


Ege ’de Ezberleri Bozmaya Gidiyoruz

Yeni nesil meyhane Ezberbozan Meyhane hizmetimizi gelecek yaz dönemiyle birlikte Ege ‘sin popüler bölgesine taşıyarak devam ettireceğiz. Ezberbozan Meyhane yeni nesil eğlencesini 2018 yaz sezonunu orada geçirmeyi planlıyorduk ama daha yeni oluşum olduğumuzdan önceliğimizi İstanbul olduğunu belirledik. Böylece bu sezonu İstanbul meyhane listelerinde tamamlamaya kadar verdik. Ancak, 2019 yazı sezonunu Ezberbozan Meyhane ‘si yazını Alaçatı ’da yeni nesil eğlenceyle geçirmeyi istiyoruz.


Meze Bozcaada Ustalarının Elinden Yenmeli

Ben öncelikle meyhanede rakı içerken meze ile gelişen muhabbeti seviyorum. Çünkü o masada rakı içerken hiçbir konu saklı kalmıyor fakat bira içerken konuşmadığınız birçok şey meyhane ortamında konuşuluyor; meyhane ortamında kız kıza olduğunuzda dedikodu, sevgilinizle olduğunuzda geçmişle gelecek ile ilgili her şey. 

Bana göre rakı masasında meze mutlaka güzel olmalıdır. Rakının yanında ana yemek yemeyen biriyim, muhabbete renk katan tadın meze olduğunu düşünüyorum. Ezberbozan Meyhane ‘ye gelen tüm misafirlerimizi kendim gibi görüyorum, onlara sunulan meze tabaklarının mükemmel olması gerektiğini düşünüyorum çünkü meyhane kültüründe meze menüsünün önemiyle meze kültürünün yerini çok iyi biliyorum. Meze bir meyhane masasında sohbeti ve rakının tadını çoşturan en büyük etken bana göre. Ezberbozan Meyhane gerek Sorite gerekse Gayrettepe Ezberbozan Meyhane olarak meze konusunda taviz vermiyoruz. Meze gerçek meze ustasının ellerinden yenmeli diye düşünüyorum, misafirlerimize özel meze kültürünün hakim olduğu Bozcaada’da meze eğitimi veren meze ustası ile beraber çalışıyoruz. Şimdi meze tabaklarımız türlü olduğu kadar da lezzetli. 

Ana yemekte de aynı özeni gösteriyoruz tabii. Mutfağımızda alanında profesyonel şef ve yardımcıları olmak üzere yemek yapan 8 kişi çalışmaktadır. Hepsi çok özenle hazırlıyor her yemek sonra da damak tadıma güvendiğimden öncelikle benim tadımımdan geçiyor mutfaktan çıkan meze ve yemekler. Ezberbozan Meyhane menüsünde meze ve ana yemek konusunda misafirlerimizin damak tadını şenlendirmek istiyoruz.


Dünya Mutfağı Ezberbozan Meyhane ‘de

Ezberbozan Meyhane ‘de hem fix menü hem de alakart menüyle çalışıyoruz. Genellikle grup halinde gelen misafirlerimiz seçim yaparak vakit kaybetmek istemediklerinden fix menümüzü tercih ediyorlar. Fix menümüz çeşitlilik açısından oldukça doyurucudur; 12 çeşit soğuk meze , 2 çeşit ara sıcak ve 3 seçenekli ana yemek çeşidinden oluşuyor. Ana yemek seçenekli dünya mutfağından köfte, tavuk veya balıklar mevcut ve misafirlerimiz bunlardan dilediğini seçebilirler. Tatlı olarak çikolatalı sufle ve meyve tabaklarımız geliyor yemeğin sonunda. Alkol seçimini misafirlerimize bırakıyoruz onlar da limitli veya limitsiz alkollü menülerimizden birini seçebiliyorlar. Alakart menümüzde de çok güzel bol türlü et, tavuk, balık veya meze tabakalarımız bulunmaktadır. Genel mutfağımızı betimleyecek olursak meze ağırlıklı dünya mutfağı diyebiliriz.


Ezberleri Bozan Lezzetler

Ustamızın kırmızı et seven müşterilerimize özel hazırladığı kebabımız bulunmaktadır. Genelde 2 kişi veya daha fazla sayıdaki misafirimize tavsiye ediyoruz. Kebabı ilk tattığımızda bizim misyonumuz gibi ezberleri bozduğunu düşündük bu yüzden adı mutlaka Ezberbozan Kebap olmalı dedik. Sunumuna da çok önem veriyoruz kebabımızın adına yakışacak şekilde özel alev gösterisiyle birlikte geliyor misafirlerimizin masasına. 

Rakı masalarının baş tacı meze tabaklarından bahsedecek olursak, daha önce de belirttiğim gibi bütün mezelerimiz çok lezzetlidir. En çok seçilen mezelerimiz sezona göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat misafirlerimizden aldığımız geri bildirimlerden şalgamlı kuskusumuz, patlıcan marinimiz ile tahinli patlıcanımız mutlaka denenmesi gereken mezelerimizin başında geliyor.


İstanbul Meyhane ‘si İşletmek Zor

Genelde hizmet sektöründe meyhane işletmenin zor bir o kadar zahmetli olduğu herkesçe bilinir. Çünkü, herkesin memnun olduğu şeylerden biri çıkıp hayır ben memnun değilim diyebilir. Bu biraz moral bozucu olabiliyor. Fakat hizmet sektöründe de en önemlisi müşteri memnuniyetidir. Böyle durumlarla çok az karşılaşsak da misafirlerimizle tek tek ilgilenerek onları dinliyorum. Müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla eleştiriye son derece açık işletmeyiz, çünkü herkesin fikri var ve o fikirler bizim büyümemizi daha da ilerlememizi sağlayacaktır. Bu felsefeyle hareket ederek her masayla muhabbet ediyorum herkesin fikirlerini almaya çalışıyorum. 

Meyhane işletmeciliğinde hizmet kalitemizle birlikte müşteri memnuniyeti sağlamak önemli, ben de diyaloğa önem veriyorum. Bu nedenle rezervasyon sebebiyle arayan misafirlerimizin telefonlarına da özellikle ben bakıyorum. Çünkü, onlarla sürekli diyalog halinde samimi ilişkiler kurmaya özen gösteriyoruz. Diğer türlü zorlukları var mı derseniz de; tabi ki var. Fakat benim düşüncem; fazlasıyla keyifli sektör olduğu yönünde. Ben hep bardağın dolu tarafını görmekten yanayım sonuçta her mesleğin zor yanları vardır.  Telefonla rezervasyon alırken güzel geri bildirimlerle karşılaşıyorum ki bazen, misafirlerimiz sadece bilgi almak için aramıştık ama güzel enerjiniz var ki kesinlikle geliyoruz diyerek rezervasyon yaptırıyorlar. 

Aslında enerjim kaynadığı da misafirlerimizden aldığım güzel geri bildirimlerle onların bana verdikleri güzel enerjidir.


Sortie ‘de Eğlenmeden Önce Yapılması Gerekenler

Misafirlerimizin yaş ortalaması 25-40 yaş aralığında diyebiliriz. 40 yaş veya üzerindeki misafirlerimizin sayısı da azımsanmayacak fazlalıkta aslında. Ayda bir eğlence için randevulaşıp dışarı çıkan hanımefendilerin bizi tercih etmeleri bizim çok hoşumuza gidiyor. Kapı müşteri sayımız da hayli fazla çünkü Sortie ’de eğlenceye başlamadan önce yemek yemek ön planda oluyor. İçeriye baktıklarında restoran ‘lardan ziyade hem yemek yiyip hem eğlenmek ve geceye hafif hafif başlamak için meyhaneye geliyorlar.


İstanbul ‘un Yeni Nesil Meyhane ‘si

Gayrettepe lokasyonumuzda yer alan Ezberbozan Meyhanemizde kendi yeni nesil meyhane müziklerimiz eşliğinde dansözümüz sahne alıyor fakat Kuruçeşme Sortie’nin kendine özel kuralları olduğundan dolayı içeride bulunan tüm restoranlarda Sortie’nin DJ’yi eşliğinde çalınan müzikleri dinletildiğinden yeni nesi meyhane müziklerimizi çalamıyoruz. Bu kurallar çerçevesinde Sortie lokasyonundaki Ezberbozan Meyhane ‘mizde yeni nesil meyhane müziklerimizle dansöz gösterimizden ziyade ortama uygun yemek yerken size eşlik edebilecek daha sonrası sizi eğlencenin doruklarına çıkartacak Sortie DJ performansıyla ağırlıyoruz misafirlerimizi.


Sortie ‘ye Gelecekler Dikkat

Sortie ’de haftanın her günü Ezberbozan Meyhane olarak meze veya yemek yemek isteyen tüm misafirlerimiz için akşam 18:00’den sabah 04:00’e kadar hizmet veriyoruz. Bununla birlikte Sortie ’ye bağlı bazı özel durumlar var. Örneğin; Ezberbozan Meyhane ‘ye rezervasyonlu dahi olsa Sortie ’ye girişler saat 23:00’dan sonra meyhanemiz ile ilgili olmayan Sortie tarafından kulüp girişi nedeniyle giriş ücreti talep ediliyor. Ancak, saat 23:00’dan önce yemek yemek için Ezberbozan Meyhane ‘ye giriş yapan misafirlerimizden hiçbir şekilde giriş ücreti talep edilmez. Sortie ’de sabah 4’e kadar yemek servisi olan tek meyhane olduğumuzdan misafirlerimiz dilerlerse yemek yedikten sonra Sortie ’ye geçebilirler. Ancak, böyle durumda yemek faslından sonra mekan değişikliği nedeniyle Sortie ’nin getirdiği bazı şartlar bulunmaktadır. Fakat, misafirlerimiz dilerlerse de meyhanemizde eğlencelerine devam edebilirler. Müzikler Sortie genelinde aynı olduğundan diğer bölümlere ilaveten misafirlerimiz meze ve yemek işliğinde dilediği her içkiye devam edebilme şansına sahiptir.

Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil