Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. Culinistanbul ile İstanbul Meyhaneleri

Culinistanbul ile İstanbul Meyhaneleri

Culinistanbul ile İstanbul Meyhaneleri

Şikemperver Yolcu

Ben, İsmet Ersoy. Monofur isimli tekstil markasının sahibiyim. Vaktimin büyük kısmını işimle ilgili konular alıyor olsa da boş zamanlarında gezi, yemek, restoran ve meyhane konularında keşifler yapmaktan hoşlanıyorum. Ama kendimi asla gurme veya gezgin olarak nitelendirmiyorum. Yemek konusunda şikemperver, gezi konusunda da yolcu tabirlerini kullanmayı tercih ediyorum.


Selanik Meyhaneleri

Aslında bu soruda size farklı coğrafyalardan çeşitli cevaplar verebilirim. Çünkü gittiğim her coğrafyada denediğim her lezzet unutulmaz deneyim anlamına geliyor aslında. Ama bunlar içerisinden özellikle Selanik şehrinin beni çok etkilediğini söyleyebilirim. Birbirinden farklı birçok meyhane , fast-food restoran ı , pub ve bar, pastane, kahvaltı mekanı olması bu şehri gözümde farklı kılıyor. Ev dışında yemek yeme, farklı Yunan meze çeşitleri veya bir şeyler içme anlamında oldukça renkli ve hareketli atmosfere sahip olan Selanik, damakları şenlendirme anlamında da çok fazla çeşitliliğe sahip.


Cuy Uğruna Kolombiya ’ya Gitti

Birkaç yıl önce 6 aylık Güney Amerika seyahatim olmuştu. Bu seyahatim öncesinde Mutlaka Denenecekler listemin başında Cuy, diğer adıyla Gine Domuzu, yemek geliyordu. Hayvanın temizlenip pişirildikten sonra bütün halinde servis edildiği bu yemeğin yemek için dört gözle beklemiştim. Hatta özellikle bu yemek uğruna seyahatimde Kolombiya'nın Pasto şehrine gitmiştim. Her halde yemek uğruna kat ettiğim en uzun yol budur.


Turşu Suyunun İyisi Nasıl Olur ? 

Sokak lezzeti sayılmaz ama ne zaman turşucunun önünden geçsem dilim damağım ekşimeye veya sulanmaya başlar. İşte o an dayanamam ve kendimi turşucudan içeri atar, ya karışık turşu yer ya da turşu suyu içerim.


Kolombiya’da Aç Kalırız Diyenlere Restoran 

Galiba hayatımın en ilginç anısı yine Kolombiya'da ama bu kez Cali şehrinde gerçekleşmişti. Cali'deyken arkadaşım şehrin en ünlü şeflerinden olan Vicky Acosta’nın sahibi olduğu Platillos Voladores Restoran ‘ta tadım yemeği organize etmişti. Bu yemek çok anlamlıydı çünkü Şef Vicky Acosta'nın bizzat restoran mutfağına girmiş ve öğle saatlerinde gerçekleşen bu organizasyonda yemekleri restoran mutfağında kendi elleriyle pişirmişti. Bu tadım etkinliği olduğundan ve şef de bilfiil mutfakta olduğundan masaya gelen yemeğin ardı arkası kesilmiyordu. Her gelen yemek muhteşemdi ve biz restoran etkinliğinde patlayıncaya kadar yedik. Ancak bizim şöyle ufak sorunumuz vardı. Aynı günün akşamı bu kez tüm Kolombiya'da Pasifik Mutfağı'nın duayenlerinden kabul edilen Maura de Caldas ile yemek yemeğe davetliydik.. Hem de onun evinde. Akşam olup biz arkadaşımla eve gittiğimizde resmen davul gibiydik. Ancak sohbet başlayıp konu yemek yemeğe gelince, bayan Caldas bahsettiği yemek çeşitlerinden denetmek istediği söyledi. Tabi ki biz kıramadık. O akşam kendisinin hazırladığı yemekleri de yedik. Tahmin edebileceğiniz gibi o gece sabahı zor ettim. O gün bugündür şu prensipten şaşmıyorum: Aynı güne tek yemek organizasyonu yeterli.


Restoran ‘da Bu Lezzeti Yakalayamıyorum

En sevdiğim yemek ve bunu bir restoranda bulmak aslında benim için zor soru. Neden? Çünkü her ne kadar sürekli dışarıdaki lezzetleri deneyen, restoran / meyhane keşifleri yapan birisi de olsam evde yemek yemeği seven birisiyim. Evde pişirilen yemeklerin bence yeri ayrı ve ne yazık ki ister restoran ister meyhane olsun bu lezzeti yakalayamıyor. :) Bu anlamda en sevdiğim yemeklerin de dolma türevleri olduğunu söyleyebilirim :)


Nerde Eski Usül Meze Tabakları

Rakı sever olarak meze ve meyhane ile aram oldukça iyidir. Hatta rakının olduğu yerde sofrayı et ve balıktan ziyade meze tabaklarıyla donatmayı severim. Benim için meyhane ‘de çilingir sofrasında olmazsa olmaz dediğim meze topiktir. Ancak ne yazık ki bu meze artık birçok İstanbul meyhaneleri menüsünde bulunmuyor. Meyhane ‘de bulsam dahi tam istediğim gibi eski usül meze olmuyor. Şimdiki meyhane menülerinde daha çok yeni nesil meze çeşitleri bulmak mümkün.


Topik Meze Kültürü Denilince Aklıma Sadece Bu Meyhane Gelir

Benim meyhane meze kültürü denilince aklıma topik gelir ve topik denilince aklıma İstanbul meyhaneleri kültürünün öncülerinden Aret'in Yeri meyhane ‘si gelir. Orada yediğim topiği

Oldukça severim. Bu arada meyhane ortamına ne zamandır uğramadığımı fark ettim. En yakın zamanda soluğu Aret'in Yeri'nde alsam İstanbul meyhane ve meze tadını çıkartsam iyi olacak :)


Herkesin Damak Tadını Bulacağı Restoran

Arkadaşlarla vakit geçirilecek restoran konuda İstiklal Caddesi'ndeki Divan Brasserie'yi çok severim. Hem yemek menüsüyle, hem hizmet kalitesiyle hem de manzarasıyla bence İstanbul restoranları arasından en naif ve keyifli restoranlarından bir tanesidir. Menüdeki her şeyi ayrı ayrı seviyorum. Özel bir tercihim olmuyor. O günkü damak tadıma göre lezzetler sipariş veriyorum. Ama bir şekilde karar veremiyorsam, o zaman salatalarından Divan isimli olanı benim kurtarıcım oluyor.


İstanbul Meyhaneleri 

Benimle bu keyifli röportajı gerçekleştirdiğiniz için Meyhankoli ailesine teşekkür ederim. İstanbul meyhaneleri konusunda aradığınız her bilgiyi rahatlıkla bulabileceğimiz meyhane kültürü ve meze kültürünü yaşatan bir platform olmuş. Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil