Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. Motorsuz Gezen Gezenti

Motorsuz Gezen Gezenti

Motorsuz Gezen Gezenti

Harley Davidson’dan Motorsuz Motorcu

Merhaba ismim Can, İnşaat Mühendisiyim. Aslında her şey üniversiteli olunca başladı. Geziyorum, yemek tadıyorum aynı sıra restoran keşfediyorum bari yazayım dedim, sonrasında şu ana geldik...

En merak edilen olay da sayfanın ismi. Hayranı olduğum Harley Davidson grubundan dolayı motorsuz motorcu ismim ortaya çıktı. Gezenti kısmını da ben ekledim, ortaya insanların duyunca şaşırdığı ama unutmadığı bir isim oluştu.


Berlin mi Soğuk İnsanları mı? 

Gezip gördüğüm yerlerden gönlüme taht kuran yer dersem eğer kesinlikle Berlin derim. Ocak ayında gitmiştim, soğuk olmasına rağmen insanların mutluluğuyla enerjisi gerçekten ortamı ısıtan cinstendi. Lezzet olarak sadece çikolata diyebilirim. 

Yurt içinde derseniz eğer kesinlikle Ayvalık bölgesi derim. Ege insanını seviyorum sıcak kanlılar. Lezzetlerden özellikle zeytinyağlıların tiryakisiyim.


Nisan’da Kebap Şöleni

En son yemek uğruna yaptığım uzun yola geçen Nisan’da yaptığım Portakal Çiçeği Festivali seyahatini yazabilirim. Birkaç gün kebap , Adana yemek çeşitlerine doydum.


Her Şehrin Ayrı Bir Lezzeti Var

Sokak lezzetleri yemek konusunda benim için olmazsa olmazdır. Her şehrin sokak lezzetlerini tadabilirim. Midye dolma, midye tava, kokoreç vb. Olarak uzun uzun hatta daha fazlasını sıralayabiliriz, tok olsam dahi yiyebilirim bu güzellikleri.


Rakı Balık Keyfi Her Şeyi Unutturdu

Azıcık gülelim o zaman. Öncelikle biz Geliboluluyuz. Birgün Gelibolu’da iskelede restoran ortamında rakı balık yapıyoruz. Gemi ile karşıya geçip otobüsle Ankara’ya gideceğiz fakat vapurun kalkmasına daha var, kafamız rahat derken o korna sesini duyduk. Restoran masamızdan gemiye baktık, gemi gidiyor biz arkadasından bakıyoruz. Fakat o kadar keyifliyiz ki bardaklarımızı tokuşturup gemiyi yolcu ettik. Restoran masasında oturmuş yemek keyfimize devam ederken 10 dakika sonra kendimize geldik. Ne yapacağımızı düşünürken restoran keyfimize devam ettik, daha sonrasında motorla karşıya geçmeyi akıl ettik, böylece restoran ‘da hem yemek keyfimizi yaptık hem otobüse yetiştik. Böyle komik bir anımız vardır yemek konusunda.


Ege Meyhanelerinde Köy Usülü Mezeler

En sevdiğim yemek demesek, çünkü ben kereviz hariç her yemeği severim. En çok yemeği tercih ettiğim yemek karışık kızartma, sarımsaklı domatesli sosu olan biber, patlıcan, patates kızartması. Süzme yoğurt eşliğinde rakı. Ege 'de köy usulü meze yapan her restoran ya da meyhane favorimdir. Maalesef günümüzde orijinal haliyle meze yapan, meze tabaklarının orjinalini koruyan çok fazla meyhane kalmadı bana göre, tabii ki faklı tatta meze , revize edilmiş meze reçeteleri, meze kültürüne yeni eklenmiş meze reçetelerinin olması farklı tatlar kazanmak güzel. Meyhane kültürünün günümüzde gelişmesiyle beraber artık genç nesil de meyhane kültürüne adapte olmaya başladı.


Bu İsli Çiroz Yemek için Kilometrelerce Yol Gidilir

Mezeyle aram nasıl diye düşünmeme hiç gerek yok çünkü meze olmazsa olmaz der susarım. Meyhane ortamında sevdiğim meze atom (kimi yerde meze terleten diye geçiyor) ama patlıcanlı olmalı, direkt süzme yoğurt üzerine biberli olarak şimdilerde meyhane masalarına servis edilen meze değil. Bir de meze dediğinizde isli çiroz derim. 

Benim gözümde İsli çiroz meze ile bütünleşen tek meyhane var; Arnavutköy’de bulunan Balıkçı İrfan Restoran ‘ı. Sırf isli çiroz meze uğruna kilometrelerce yol gidip restoran da meze yenir.


Sığacık’ta Yüzleri Güldüren Balık

Restoran olarak arkadaşlarımla, ailemle gitmeyi sevdiğim hem göze hem damağa hitap eden yemek noktam genelde meyhane ortamı oluyor. Meyhane de Sığacık’da bulunan Milos Balık Meyhane ‘si. Mezeleri, yemekleri, ortamı, güleryüzleriyle mükemmel diyebileceğim aile işletmesi. Herkese tavsiye ederim.


Farklı Yönleriyle Gezenti ve Motorsuz Motorcu

Asıl bana kendimi tanıtma fırsatından dolayı ben teşekkür ederim. Açıkçası beni en güzel tanıtabilecek şekilde anlattım yemek, meyhane ya da restoran seçimlerimi fakat farklı yönlerle devamını görmek isteyen olursa sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirler. Türkiye’nin meyhane ve restoran rehberi Meyhankoli ailesine teşekkür ederim.
Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil