Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. KanGurular

KanGurular

KanGurular

Yeme İçme Tutkunu KanGurular

Kangurular, yemek zevkine düşkün, ortak zevkleri olan yemek içmek tutkusu altında toplanmış arkadaş grubu diyebiliriz. Fakat kendimize son zamanlarda yemek konusunda daha sık duymaya başladığımız gurme sıfatını kullanmaktan özellikle kaçınıyoruz. Bize göre gurme olma yolunda ilerliyoruz demek daha doğru olacaktır. 


Yemek Peşindeki Gurular

İlk olarak yemek , restoran platformunda yazılar yazıyorduk. O zamanlar sayımız 15-20 civarındaydı. Tamamen amatör ruhumuzla yemek konusunda yazmaya başladığımız yorumlar bizi birbirimize yakınlaştırdı. Yemek , restoran yazılarımız çoğaldıkça tanışmaya karar aldık. Daha sonra bağımsız olarak objektif şekilde farklı restoran rehberinde yazmaya başlamıştık ki bu yazılarımızı kendi oluşturduğumuz sitede aynı çatı altında toplayarak geliştirmek istedik. KanGurular olarak yemek yemeği çok seviyoruz, sonuçta hepimizin farklı yemek zevklerimiz, restoran tercihleri olsa da ortak noktamız yemek. Böylece biz bir araya gelerek KanGurular ruhunu oluşturduk.


Gurular Kanka Olursa!

Bizim ilk olarak yazmaya başladığımız ama şu an var olmayan yemek , restoran tanıtım sitesinde yemek yazılarınız, restoran yorumlarınız arttıkça değişik sıfatlar kazanmanıza hak tanıyordu. Hepimiz oradaki en yüksek ünvana ulaşmıştık. Aynı zamanda bizler de iyi anlaşan tabiri caiz ise kankalar haline de gelmiştik. İsmimiz de Kanka Gurular’dan KanGurular olarak türedi. 


Lezzet Düşkünü KanGurular

Yemek, seyahatlerimizde bir etken elbette. Olabildiğince gittiğimiz yörenin yemek çeşitlerini tatmaya çalışıyoruz. Ancak en güzeli o bölgenin tarihi değerlerini ziyaret ederken lezzet duraklarında restoranları pas geçmeyerek yemek araları yaparak yeni yemek tatları deneyimlemek tercihlerimiz arasında.


KanGuruların Unutamadığı Lezzetler

Aslında, bu soru çok yemek tadınca yanıtlaması zor bir soru haline geliyor. Şöyle bir düşünürsek; Yunan Adalarında yediğimiz başta ahtapot olmak üzere farklı restoranduraklarında yediğimiz deniz mahsülleri. Piran şehrinde yediğimiz midye güveç, Slovenya’da restoranda büyük merakla denediğimiz ama çok da özel olmayan tadıyla kurbağa bacağı, Adana ’da çürük adıyla bilinen sakatat çorbası, Denizli ’de kebap kategorisinde çok meşhur olan çatal bıçak kullanmadan yediğimiz kebap, yemek diyarı Gaziantep ’te deneme şansı bulduğumu boğazaltı kebap olarak adlandırılan meşhur kebap , Tokat 'ta Kardeşler Restoran ‘da Tokat kebap , Konya ’da bulunan Tuba Fırın ’dan furun kebabı, yine yemek lezzeti konusunda en iyi olanlardan Mardin ’de Dara antik kentinde tattığımız lezzetler oldukça etkileyiciydi. 


Meyhanenin Tavanını Yaktık

3 sene önce meyhane toplantısında kimsenin başına gelmeyen bir olay diyebiliriz. Bizim ilginç anımız şöyle tekabül etti; grubumuzun kuruluş yıl dönümü için bir meyhane toplantısı yapmaya karar kıldık. Meyhane kutlamamızda kullandığımız maytapların meyhanenin tavanını yakması hepimiz için asla unutulamayacak bir hatıra haline geldi. 


Kebap Uğruna Gidilen Yollar

En son İstanbul ’dan Adıyaman ’a İskender 85 adlı lokantaya dövmeç kebabı yemeye gittik. Tabi gitmişken rotaya Hatay’ı da ekledik. 


Sıradaki Yemek için Restoran Rotası

Bundan sonraki yemek rotamızda Lviv’i keşfe çıkıyoruz, Kasım ayında gerçekleşecek olan 13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’ de daha sonraki rotamızı oluşturuyor. 


Vazgeçilmez Sokak Lezzetleri

Açlık konusuna gelecek olursak, her zaman, her an az ya da çok yemek yeme potansiyelimiz var. KanGurular genel olarak sokak lezzetlerinden kokoreç, şırdan, söğüş ayrıca midye dolmaya hayır diyemez.


Çilingir Sofra Mezeleri

KanGurular ekibinin arası genel olarak şarap , rakı ile iyi olduğu için meze çeşitleriyle de meyhane kültürüyle de sıkı fıkıyız. Çilingir soframızında meze olarak beyaz peynir, topik, fava, şakşuka, gravlaks, fesleğenli sardalya, lakerda, girit ezme meze ayrıca tabii ki ciğeri göstermemiz yanlış olmaz.  


KanGurular Tavsiyeleri

KanGurular olarak keşfetmeyi, yemek yemeği, restoran gezmeyi bir de meyhane sohbetleri eşliğinde meze eşlikçiliğini sevince bu soru için cevabımız da uzun olacak gibi duruyor. :) İstanbul ’da Banliyo ‘da Siyez bulgurlu dana tiftik, Gaziantep ’te İmam Çağdaş ‘da Ali Nazik ve Dukat ‘a Lahmacun, Tokat ’ta Kardeşler Restoran ’da Tokat Kebabı, Konya ’da Tuba Fırın ‘da Furun Kebabı, Adana ’da Kazım Büfe süt, Kaburgacı Cabbar ‘da Kaburga, Denizli ’de Kebapçı Muhtar ‘ın Denizli Kebabı tadı damağımızda kalan yemek çeşitleriyle gidilmesi gereken restoran türleri. Milano ’da Don Juan adlı restoran, Amsterdam 'da Castell: BAR-beque Restoran , Winkel 43 , Lizbon 'da Cervejaria Ramiro, Pasteis de Belem dünya çapında sevdiklerimiz yerler arasında geliyor. 


KanGurular İstanbul Meyhanelerinde

KanGurular olarak yemek konusunda nasıl hissediyorsak rakı meyhane ikilisi bizim için aynı. Bu kapsamda, Samatya’da Forsa Balık Restoran, Sarayburnu tarafında Karışma Sen Balık Restoran , Kuzguncuk İsmet Baba Restoran , Beşiktaş ’ta Elbet Steak House , 4.Levent ’te bulunan Banliyo adlı restoran türleri, Balat ’ta bulunan Barba Vasilis Rum Meyhane ,  Beylerbeyi İnciraltı Meyhane , Nevizade’de bulunan Krependeki İmroz Meyhane adlı meze çeşitlerini sevdiğimiz meyhane isimleri diyebiliriz. 


Geleneksel Tatlar, Geleneksel Meyhaneler

Ekip olarak daha çok eski tarz İstanbul meyhane ortamınında meze çeşitlerini seviyoruz. İstanbul ’da eski meyhane kültürü son yıllarda oldukça bozuldu, hala eski şekilde, mutfağını fazla bozmadan hizmet etmeye çalışan meyhane bize daha samimi geliyor. Gastronomi anlamında yeni nesil meyhane ortamına da karşı değiliz. Tabii ki modern reçeteli meze çeşitleri de olabilir ama geleneksel tatları tümüyle yok etmeden olmalı bu.  


Meyhane Bir Bütünlüktür

KanGurular olarak şunu eklemek isteriz; bizim için meyhane müzikleri, lezzet, sohbet ortamı uyumlu olmalı. Meyhane ortamlarında meze lezzetleri ön plana çıkarken ortama uygun müzik bulunmuyor ya da bazı meyhane ortamlarında tam tersi durum müzikler ön plana çıkarken meze çeşitlerinin daha iyileştirilmesi gerekebiliyor. Bu üçlünün bir arada olduğu meyhane sayısı oldukça çok az. 


KanGurular’dan Meyhankoli

Meyhankoli.com ’da yemek , restoran , meyhane konusunda En9 başlıklarınız, Top10 tipi derlemelere güzel bir alternatif olmuş. Farklı sosyal medya kaynaklarını birleştiren kapsamlı bir site olmanızı beğendik. Meyhankoli’nin çok yakında tüm Türkiye’de yaygınlaşmış restoran ile meyhane rehberi olacağına inanıyoruz. 


 


Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil