Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. Sevimligurme ‘den Yemek Notları

Sevimligurme ‘den Yemek Notları

Sevimligurme ‘den Yemek Notları

Telefonuma Bi Baktım ki

İstanbul Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 15 yıldır, Basın, TV, Açık hava ve Dijital mecralarda Reklam Satış bölümlerinde aktif olarak görev yapmaktayım. Geçen yıl Cihangir Susam Cafe' de sevdiğim Reklamcı arkadaşım Emel ile kahve içiyorduk, gündem konumuz anlayacağınız üzere: Sosyal Medya… Emel bana 'Neden Instagram' da Astrolojiye yönelik hesap açmıyorsun, piyasadaki astrologlar senden daha fazla gezegenleri ve burçları bilmiyor ki' deyince korteksimde güçlü titreşim oluştu :) ve ben o sesi resmen duydum. Benim en sevdiğim faaliyet yemek yemek, restoran veya meyhane keşfetmekti. Yemek ve meze hakkında ciddi fikir sahibiydim, mütevazı olamayacağım fakat damak zevkim de baya iyidir. Emel işe geri döndü ben ofise geçmedim Susam Cafe'den Rose Marine Restoran ‘ a geçtim telefonuma baktım yemek fotoğrafı açıları falan da süper yani :) Anında 'Sevimligurme' fikri oluştu fotoğraflar yüklemeye başladım ve 1 yıldır artık hangi restoran keşfine gideceksem amacım belli, güzel yemek, güzel ambiyans ve Sevimligurme markama doğru yatırım:) Sadece Instagram’ la kalmadım, yemek - mekan portalımı da oluşturdum. Hayat Sosyal Medya'da artık, geçmiş alışkanlıklara takılıp kalmanın anlamı yok, Kadıköy vapuruna biniyorum bakıyorum herkes Instagram’ da, ne demişler değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Kendimden, hayatımdan ve bakış açımdan memnunum. İnsan en sevdikleriyle görüşmek istediğinde neden yemek yiyelim der cevap belli, yemek sadece ihtiyaç değil aynı zamanda duygu durumu paylaşımıdır da ondan...


Bu Liste Uzar Gider…

Paylaşırım tabi zevkle fakat tek restoran paylaşamam güzel tatlar deneyimledim kimseyi kırmak istemem, aklıma ilk gelen güncel mekânları paylaşayım hemen.

-Münhasır Döner & Kebap: Küşleme ve Yağlı-Karalı

-Antep: Kebapçı Halil Usta: Acılı Kıyma ve Turbo 2009

-Siirt Şeref Büryan: Orta yağlı kemikli Büryan

-Samsun Turan Usta: Kapalı kıymalı Bafra Pidesi

-Selimiye Bir Tat Meyhane : Kokoreç ve Dil...

Balık konusunda fikir beyan etmeyeceğim çünkü maalesef ülkemizde balığa, et muamelesi yapılıyor bunu hissediyorum, oysa balık daha narin ve dokusu daha yumuşak et dimi? Onu döverek değil severek pişirmeli :)


Cevabi Tatmaya Gittim Ama…

Cevabi kebabı yemek için Belgrad'a gittim, süperdi.

Lakin özellikle belirtmeliyim ki Cevabi Kebabı dışında 'Lorenzo & Kakalamba Restoran ‘da yediğim Risotto da olağanüstüydü. Resmen tadı damağımda...


Salatadan Çıkan Küçük Sürpriz

Çok kaliteli İtalyan Restoran ’ında deniz ürünleri salatasının içerisinden salyangoz çıktı komik antenleri vardı sinirim bozuldu gülmeye başladım, restoran şef garsonu özür diledi samimi şekilde, mutfaktaki elemanların canlarını yakacağını söyledi 'uyarın fakat sakın işinden etmeyin yazık ne de olsa insanız' diye söz aldım kendisinden :)

Ertesi gün restoran şirkete özür çikolatası yollamıştı, daha sonra yemek yemek için restoran tercihim olmadı fakat komik gündü, restoran isim sormayın söylemem, geçmişi karıştırmak adetim değildir :)


Sokak Lezzetleri

Kesinlikle var ister tok ister aç konumuz sokak lezzeti yemek ise: Kokoreç, Kelle Söğüş ve Midye Dolmaya' ya asla hayır demem, diyemem.


Lazanya Ispanaklı Olur Mu ?

Eğer diyette değilsem bir restoran menüsünde vazgeçilmezim kesinlikle lazanyadır,  yeni restoran yemek menülerinde olduğu gibi içerisinde ıspanak kesinlikle olmamalı sinir katsayım artıyor, sadece Parmesan ve Bolognese soslu olacak; lazanya yemek istersem restoran adresim belli: Moda'da yer alan: Aida Vino E Cucina Restoran tek kelimeyle muhteşem.


Meze Dediğin Ömre Bedel

Hiç yemek olmasın, ömür boyu meze ile yaşarım ben. Bütün meze çeşitlerini severim asla yarım yapamıyorum, meyhane ve meze bir bütün olarak düşünüyorum ikisin de asla ayıramam birbirinden. Meze saymamı gerçekten istiyorsanız sırasıyla başlıyorum; Pastırmalı Humus, Mütebbel, Girit Mezesi, Ahtapot, Dil, Izgara Kalamar, Tereyağında Karides devam edeyim mi ?


Kalamardan Spagetti Olur Mu?

Meyhane ve restoran menülerinde farklı yorumlanmış meze türleri de beni aşırı cezbeder mesela spagetti formunda hazırlanmış içerisinde sadece tereyağı ve çemensiz pastırmanın olduğu kalamar Capricorn Restoran ’ın en iyi meze çeşitlerinden diyebilirim. Bunun yanında Vatan Caddesi, Ahsen Medeniyetler sofrasında yediğim Çam Fıstıklı Humus ve mütebbel meze konusunda başarılı idi. Ayrıca Gaziantep Bayazhan'ın Zeytin Piyazı ve Muhammarası da hala aklımdan çıkmıyor:)


Karaköy’ün En Keyifli Meyhane ‘si

Bu aralar meyhane olarak arkadaşlarla sık sık Mahkeme Lokantası ‘na gidiyoruz, 17.00’den önce restoran ve sonra meyhane oluyor. Meyhane menüsünde Hünkâr Beğendisi favori yemeğim, meyhane ambiyansı da tam benlik Karaköy Meyhaneleri ‘nden en keyif aldığım meyhane diyebilirim. Meyhane , meze , atmosferi , çalışanlarıyla bir bütündür bana göre. Bu özelliklerden bir tanesinin eksik olması o meyhane açısından sorun teşkil eder. Ben atmosferiyle meze menüsü ile bir bütün halindeki meyhane adreslerini tercih etmişimdir her zaman.


Türkiye’nin Her Köşesi Yemek Cenneti

Gastronomi Turizmi dernek üyesi olarak Gastronomi, konusunda ülkemizin cennet olduğunu düşünüyorum mesela Gaziantep: UNESCO' da yerini almış tek şehir, Antep'e gitmeye doyamıyorum her mekan o kadar özel ki hangi birini söyleyeyim, Antep ile gurur duyuyorum ülkemizde Gastronomi turizmi adına böyle il ve böyle değerin olması büyük mutluluk.

Başkanımız Gürkan Boztepe'nin dediği gibi Kastamonu'muzda yetişen Siyez bulguru 10000 yıldır genetiği değişmeden günümüze gelmiş muhteşem tahıl ürünü; biz yeter ki doğru pazarlayabilelim.

Gideceğim mekanlarda ilk kriterim tabii ki yemekleri lezzeti bütünlüğü ve ortam ve ambiyansa da önem veriyorum ben yoksa yiyecekleri paketler evimde yerim dimi.

İnandığım şu ki portalımın da mottosu ' Güzeli yemek Sevaptır'.

Her insanda ortalama 8000 tat duyargası var bunu şunun için söylüyorum ki tek tip beslenme ve tek tip mekân avına karşıyım, damak tadımız dünya gibi ucu bucağı yok, doğası gereği her türlü lezzete açık insanoğlu bu yüzden sürekli aynı yerlerde yemek alışkanlıklarına karşıyım canımız et ister farklı restoran, balık ister faklı balık restoran adresi, simit-peynir ister sokak lezzetleri , meze ister farklı meyhane , tencere yemeği veya sadece tatlı ya da kumpir ister farklı restoran seçeriz, sonuç olarak insanız.

Meyhankoli’de ne ararsam buluyorum, donanımınızın nedenini şimdi daha iyi anladım; işin sırrı senin gibi editörlerde gizliymiş Gülçin’cim.

Başarılarınızın devamını dilerim, sevgiyle.

Sevgiyle kalın, damağınızı çatlatan o güzel lezzet serüveni peşinizi bırakmasın :)

 Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil