Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. Ubaphoto ile Senden Benden Bizden

Ubaphoto ile Senden Benden Bizden

Ubaphoto ile Senden Benden Bizden


Teşekkürler, peki biraz daha derinleşelim ve fotoğraf tutkunuzun nasıl başladığını öğrenelim. Nasıl yandı o ilk ışık, neydi sizi anı yakalamaya iten?

18 yaşındayken Zeytinburnu’nda bir düğün salonunun karanlık odasına girdim. Banyo kokuları burnuma geldi, garipsedim. Ortama hâkim olan zamanla yarış atmosferi ve elbette gizlilik beni etkiledi. Heyecanlandım ve o an eksikliğini duyduğum şeyin tam olarak bu heyecan olduğunu fark ettim. Neyse ki heyecanımı bugüne dek korumayı başardım.
 

Neden gastronomi fotoğrafçılığı?

Diyabet hastası olduktan sonra organizasyon fotoğrafçılığını bırakma kararı aldım. Heyecanımı bir aile dostu vasıtası ile gastronomi fotoğrafçısı olarak tekrar yakaladığımı ve bu alanda yeteneğim olduğunu fark ettim. İyi ki diyorum bu alanda çalışmalara başlamışım, hiç pişman olmadım. İlk günkü gibi mutlu ve heyecanlıyım. Önemli olan da bu değil mi zaten?
 

Instagram hayatınızda ne değiştirdi? 

Dünyada yapılan işleri takip edebiliyorum, bakış açımı genişletecek birçok bilgiyle çevriliyorum. Üstelik yaptığım işleri de dünyayla paylaşabiliyorum. Bakış açımı ortaya koyup kendimi tanıtma şansı buluyorum ve Instagram sayesinde birçok güzel insan ile tanışma fırsatı yakalıyorum.  Hatta sizinle bile buradan tanıştım! Instagram işlerime katkı sağladı. Daha ne olsun, değil mi ama
 

Takipçileriniz için sizi ilginç ya da takip edilmeye değer kılan özelliğiniz sizce nedir? Çektiğini fotoğraflar mı, yemeye bakış açınız mı yoksa doğallığınız mı?

İlk önce şunu söylemeliyim; fotoğraflarımda 24 yıl boyunca hiç manipülasyon uygulamadım ve hiç photoshop programı kullanmadım. Organizasyon fotoğrafçılığı geçmişimden dolayı her şeyi çekim esnasında kurgulayıp doğal renkleri ile çekiyorum. Şimdi yeni bir tartışma yaratmak da istemiyorum, photoshop programlarının kullanılmasına karşı değilim; fakat kullanmayı tercih etmiyorum. Fotoğrafın ruhunu korumakla ilgili bu tercihim, açık konuşmak gerekirse photoshop programlarını samimiyet algımla bağdaştıramıyorum. Türk insanıyım ben; Akdeniz coğrafyasına aitim; sıcak ve samimi olduğum için ister istemez çekimlerime de bunu yansıtıyorum.
 

Fotoğraflarınızda yalın bir lezzet hâkim. Renkler kadar tabakların içeriği de göz alıcı; itiraf edelim fotoğraflarınıza bakınca bile iştahımız açılıyor. Bu fotoğraflar nasıl ortaya çıkıyor?

Uzun yıllar farkına varmadım belki de ama detayları çok fazla inceliyor ve yaptığım işlerde güzel gördüğüm detayların beynime fotoğrafını çekip arşivime atıyorum. Çok geziyorum ve sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Daha da önemlisi şeflere saygı duyuyorum. İlk önce onlar ile dost oluyor; yemeklerini tadıyorum ve yaptığım tadımlardan sonra eşime hissettiklerimi anlatıyorum. Eşim en büyük destekçimdir, prop malzemelerini birlikte hazırlarız onun fikrini alıp seti kurarım. Çekimi şef ile yapmayı seviyorum; çünkü tabak içindeki her şeyin onun; tabak dışının ise benim kontrolümde olduğu konusunda anlaşınca bu çekimler ve dolayısıyla doğallıkla samimiyet ortaya çıkıyor.
 

Hazır yeri gelmişken, olmazsa olmaz yemeğinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Antakyalıyım demiştim, eti severim kebapçıyım desem
 

Peki en sevdiğiniz meze?

Zeytindir benim mezem, yoksa atom
 

Sokağı çıktığı anda acıkanlardan mısınız? Tok olsanız bile karşı koyamadığınız bir sokak lezzeti var mı?

Elbette ki Kokoreç
 

En son ne zaman bir lezzeti yöresinde tatmak için kilometrelerce yolu teptiniz? Bir de mümkünse hangi lezzeti denemek için yola düştüğünüzü ve izlenimlerinizi paylaşır mısınız?

Eşim de ben de yemek yemeyi severiz. Bir gün eşim uzun zamandır güzel bir ocak başında kebap yemediğimizden hayıflandı ve  3 saat sonra yola çıktık. Soluğu Adana’da baraj yolunda aldık, Yine istese yine adres aynı olur.


Son olarak, açıkçası bu soruyu sorarak Anneni mi babanı mı çok seviyorsun? baskıcılığı hissettirmek istemeyiz ama, sizin asıl tutkunuzu öğrenmek istiyoruz.  Hangisi sizin için öncelikli? Keşfetmek mi keşfettiklerinizi paylaşmak mı?

3 yıl önce sorsaydınız keşfetmek derdim. Diyabet sonrası benim bakış açım çok değişti ve tutkum paylaşmaya dönüştü. Çok enteresan ama diyabet öncesi ve sonrası diye hayatımı iki ayrı döneme ayırıyorum. Keşke diyabete yakalanmadan önce bu farkındalık düzeyine ulaşabilseydim

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizin yanıtlamak istediğiniz ancak bizim atladığımız bir konu varsa, onları da sizden duymak isteriz..

Şefler olmazsa olmazımız. Bence onlar çok özel insanlar.  Sizden ve takipçilerinizden ricam, gittiğiniz mekânlardaki şefleri tanıyın. Tabir yerinde ise şefin tavsiyesine uyun ve sonra mekândan ayrılmadan ona teşekkür edin. Bir sonraki ziyaretinizde şef sizi ve nezaketinizi unutmayacaktır ve size özel sunumlar yapacaktır. Lütfen yarım, tadılmış yemeklerin fotoğraflarını da paylaşmayın.

Teşekkürler, Meyhankoli ailesi…


Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil