Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Veranda Pera

Veranda Pera

Veranda Pera

Tarihi Pera ‘da Yeni Nesil

Ben Erkan, Veranda Pera ’nın ilk oluşumundan beri buradayım. Daha önce meyhane sektöre girişim Asmalımescit’ te gece kulübünde oldu. 5 sene oranın işletmesini yaptım. Sonra böyle meyhane projesi olduğunu duydum arkadaşımdan böylece açılışından beri buradayım. Sektör olarak 8 senedir gece hayatındayım. 3 senedir de Veranda Pera ‘da gayet keyifli vakitler geçiriyoruz, meyhane aile gibiyiz, kemikleşmiş kadroyla önemli kişilerden oluşuyor, düşünsenize her gelen 3 senedir beni görüyor.  Ama uyum önemlidir her restoran veya meyhane ortamında çünkü mutfakla salon uyumunu tutturmak zordur, hep ego savaşı olur ama biz burada aile gibiyiz. Haftada ortalama 800 kişi falan ağırlıyoruz meyhane de çalışırken keyif alıyoruz, öyle meyhane ortamımız var. Pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde meyhane saat 19:00’ da servisimiz başlıyor hafta içi 01:00 ‘e, hafta sonu 02:00 ‘ye kadar hizmet veriyoruz.


Köklerden Gelen Rakı Kültürü

Biraz gece hayatından biraz gençliğimi hep kendimden büyüklerle yaşadım onun etkisi oluyor. Rakı kültürü biraz oradan geliyor açıkçası, bizim yaşıtlarımız bira içerken ben sek rakı içmeye başladım hala sek rakı içiyorum. Rakıyı gerçekten seven insanlar, tadını almak isteyen insanlar sek rakı içer. Rakı kültürü başka kültür, bununla ilgili bilgilerimizi genelde abilerimizden aldık, mesela; rakı bardağı gece içinde sadece kere tokuşturulur bu rakı kültürdür, masanın en büyüğü kaldırır kadehini tokuşturursun, gece içine sürekli tokuşturulmaz mesela şu an ki gençlerimizin yaptığı gibi olmazmış büyüklerimizden öğrendiğimiz kültür öyle. Bir de rakı bardağı sürekli değiştirilmez, bardaktaki parmak izleri gecenin şahididir derler. Biz böyle abilerimizden gördük, kökten yetiştik.


En Keyifli Evlilik Teklifi

En keyiflilerden birkaçı meyhane yemek sırasında evlilik teklifleri, sonu meyhane ‘de toplum içinde hüsranla da bitebilirdi ama demek ki arkadaşlar hazırlıklı gelmişler evet yanıtını aldılar, daha sonra evlendiler hatta müdavimlerimizden birkaç tanesi, hala arkadaş gibi görüştüğümüz insanlardan. En keyiflisi bunlar açıkçası. 


Veranda Pera Müdavimleri

Müdavimlerimiz var elbette hatta sayıcak fazlalar, ama daha yeni yeni yüzler görüyoruz her defasında, bunların %80-85 kadın, burada rahat olması bizim etkimiz çünkü herhangi bir masadan bir şikayet olmaması gerekiyor, kendi personelimiz de o şekilde ilgileniyor. Kadınların tercih ettiği meyhane her zaman yükselişte olan meyhane olur çünkü herkes tercih ediyordur.


Veranda Pera Lezzetleri

Cuma ve Cumartesi fix menü, misafirlerimizin tercihiyle zamanla bizim de anladığımız menüler oldu. Bir tanesi meze ile ara sıcaklardan oluşan menü ama ana yemek yok, diğerinde şefin menüsü; onda aynı şekilde meze ile ara sıcak ve iki ana yemek seçeneğimiz mevcut; balık veya köfte tercihi mevcut. Bu menülerle birlikte 4 kişiye 70’lik rakı veriyoruz ya da 2 şişe şarap. Meze çeşitlerimiz yeni usül fakat yeni dokunuşlarla şenlendiriyoruz. Meze konusunda oldukça iddialıyız, klasik meze çeşitlerimiz var tabii ki ama biz daha çok klasik meze çeşitlerimize farklı dokunuşlarla yeni tatlarla mezeler ortaya çıkartıyoruz. Meze kültürüne eski usül bağlarımızla yeni usül dokunuşlar yapmayı seviyoruz. Veranda Pera ’nın meze çeşitlerinden en ünlü ve sevilenleri; somon pastırma, deniz börülceli marine levrek, Boşnak etli humus, Haydariye, ve Kekikli Muhammara gibi meze çeşitlerinin bilinen tatlarından daha farklı şekilde yorumladık.


Yeni Nesil Meyhane Kültürü Nereden Başladı

Bizimle ortaya çıkan yeni nesil meyhane kültürü aslında Avlu Ocakbaşı ile yeni nesil meyhane kültürünü bizim mekan sahiplerinin ortaya çıkardığı bir fikir her şeyiyle. Daha sonra bununla ilgili çok meyhane açıldı hala meyhane açılıyor Nişantaşı’nda, Pera’ da ayrıca farklı yerlerde onlar da yeni nesil meyhane adı altında başladılar ama bizi ayıran bir özellik yok yeni nesil meyhane kültüründen çünkü olayın başı zaten biziz yani Avlu Ocakbaşı. Yeni nesil meyhane kültürü ve meze kültürü bizimle başlamış bir bütündür. Klasik meze çeşitlerine ve klasik meyhane anlayışına farklı dokunuşlarla farklı anlayış kazandırdık.


Yeni Nesil Müzikler

Bizde her gün değişen konsept yok. Bizim Playlist’imiz var iki tane; biri hafta içine göre, biri hafta sonuna göre. Müziklerle meyhane sahiplerinden biri olan Özgür Bey ilgileniyor, Türkçe pop 80’ler, 90’lar, bazen gece başı bazı kitlelerimiz rezervasyon saatine tam mutabık olmuyor 20:30-21:00 gibi gelmeye başlarlar. Gece başı soft yabancıyla başlıyoruz hani yabancı müzik çalındığı anlaşılmayacak şekilde, biraz kısık, herkes sohbet ediyor o arada masalarının dolmasını bekliyor, tam tamamlandığı andan itibaren Türkçe’ ye geçiyoruz sonra tam meyhane olmaya başlıyor. Arkadan soft şekilde müzik geliyor sohbet ederken.  Daha sonra eşlik edilecek müzikler artmaya başlıyor, orada da rakının keyfi ile sohbetten uzaklaşıp biraz daha müziğe yoğunlaşıyorsun daha sonra hareketlenmeye başlıyoruz, bunda da ana yemeğin bitimine göre ayarlıyoruz Playlist’imizi. Ana yemek bittiği andan itibaren biraz daha yükselmeye başlıyor. Cuma, Cumartesi gelseniz buraya şaşırırsınız. Personel bir saatten sonra servisi bırakıp masalardan insanları indirmekle uğraşıyorlar. 


Veranda Pera Projeleri

Başka oluşum, başka mekanlarda farklı ortaklıkları bulunuyor. Aynı zamanda Avlu Ocakbaşı vardı Nişantaşı’nda meyhane projesi, mekan sahiplerinin ilk meyhane projesiydi. Sözleşmeleri bittiği için 3 sene sonra kapattılar ama şu an yeni mekan tutuldu ve Veranda Pera Alaçatı sezonu bittikten sonra Avlu Ocakbaşı meyhane olarak tekrar açılacak. Veranda Pera, Veranda Pera Alaçatı, Avlu Ocakbaşı şu anda 3 tane meyhane mevcut. 


Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil