Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Olive Meyhane

Olive Meyhane

Olive Meyhane

Olive Meyhane

Bereketin, yaşamın ve huzurun kaynağı olması için düştü toprağa ilk zeytin tanesi. Athena’nın insanlara hediyesi olan zeytinin hikayesi binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Alsancak 1435 sokakta bulunan Olive Meyhane ise kendi hikayesini henüz 3 yıldır yazan eski usul bir İzmir meyhanesi. 


Günün ilk saatlerinde sokağında bulunan onlarca meyhane ile benzer, İzmir’in özellikle de İzmir’in meyhane müdavimlerinin ilk bakışta İzmir meyhane konseptine uygun bulacakları bir mekan Olive. Meyhanenin 3 yıllık bir mazisi var, mekanın işletmecisi Engin bey bir İzmirli olarak meyhaneden beklentilerini kendi işletmesinde var etmenin kaygısı ile her geçen gün mekanı için yeni adımlar atmaya çalışıyor. Onunla yaptığımız uzun sohbetin nihayetinde bir İzmirli karşılaşmasına dönüşmesi ve bir anda mekanın ışıklarının akşamın karanlığını haber vermesi ile Olive meyhanenin amacını deneyimleme fırsatı yaşadık, hem de hiç beklemediğimiz bir şekilde. 


İzmir Meyhaneler Sokağı İçin Değişimi ve Gelenekleri Yaşatan Mekan: Olive

Sokağa girdiğimiz anda hem İzmir’in hem de sokağın dokusu ile uyum sağlamış bir mekan gördük. Farkınızı göstermek için neler yapıyorsunuz? diye sorduğumuz zaman İzmirlilerin çok aşina olduğu bir gülümseme ile karşılaştık ve bize neden farkımı göstermek için daha renkli örtüler, ışıltılı dekorlar alayım. Mezelerimiz, hizmetimiz ve yemeklerimiz farkı göstermemiz için yeterli diyen Olive Meyhane sahibi Engin beyden bu hoş mekanın hikayesini dinledik. 


3 yıl önce, 18 m2’lik bir dükkanda hizmet vermeye başlayan el emeği göz nuru diyebileceğimiz bir meyhane Olive. Yaklaşık 7 aydır aynı sokakta yeni yerinde hizmet veriyor. Yemeyi ve içmeyi çok seven bir insanın meyhane işletmesinin genellikle hüsran olacağı düşünülse de burada işler pek alışıldık bir şekilde ilerlemiyor. Kendi dinamiklerine uyum sağlamış ve çizgisini belirlemiş bir mekan diyebiliriz Olive için. Biraz olsun meyhane kültürü olanlar için İzmir fasıl meyhane, canlı müzik meyhane, yeni nesil meyhane gibi seçeneklerin bolca bulunduğu bir şehirdir. Olive ise bu güzel şehirde kendi meyhane konseptini ön plana çıkaran bir işletme.


Hikayeler, Konseptler Tamam ama ya Lezzetler? 

İzmir meyhane mekanları hem konseptleri hem de lezzetleri ile ön plana çıkabiliyor. Olive Meyhane kesinlikle lezzetleri ile ön plana çıkan İzmir meyhaneleri arasında yer alıyor. İzmir meyhane mekanları için olmazsa olmaz Ege mutfağı ile Anadolu mutfağının dokunuşları bir araya geliyor Olive Meyhane’de. İzmir Meyhane Mezeleri, Anadolu Dokunuşu ile Buluşuyor

Olive’e gittiğiniz zaman sofranın ilk ziyaretçileri kızarmış ekmek ve özel yapım yeşil zeytin oluyor. Sonrasında ise geniş bir meze dolabı ve ana yemek seçenekleri sunuluyor. Mekanın ustası has bir Adanalı. İlk bakışta mezelerin acılı ezme, muhammara, aşur gibi ustanın yöresine özgü olmasını beklerken Ege mutfağının farklı bir yorumu ile karşılaşmak şaşırtıcı bir deneyim oluyor. Olive’in ustasının ellerinden çıkan en lezzetli mezelerden birisi paşa mezesi olarak bilinen İzmir’e gelince şımarık adını alan ve her lokmada içerisindeki lezzet katmanları ile büyüleyen bir meze. Köy peyniri, ceviz, salça, bol zeytinyağı ve birkaç gizli malzeme ile hazırlanan bu meze kesinlikle favoriler arasında yer alabilir. İzmir meyhane mezeleri için klasikleşen listede yer alan fava, kereviz, sıcak ot, bakla mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. 


Mezeleri tattıktan sonra İzmir meyhane menüleri için zorlu olan kısıma, yani ana yemeklere geçiyoruz. İzmir’in havasından olsa gerek balık ve deniz ürünleri yoğun bir menü beklerken kırmızı et ile beyaz etin dengeli olduğu bir menü görmek oldukça güzel. Hemen ön yargıları yıkacak açıklamayı da başında yapmak lazım  kırmızı et müdavimleri için ilk gittikleri mekanda kırmızı et odaklı bir yemek tercih etmek her zaman risktir. Ancak Olive’de risk almış olmayacağınızı bilmelisiniz. 


Gecenin sonlarına yaklaşırken ise herkesin ortak fikrinin Olive’in tatları kadar tatlıları da bir harika olacağından eminiz. Kadehler boşalıp, rakının yoldaşları çay ve Türk kahvesi servisi başlarken her masanın ikramı olan meyve tabağı ve tatlı servisini de unutmamak gerek. Mekanda servis edilen tatlılar sürekli değişiyor çünkü Kıbrıs ve Çanakkale tatlıları yerinden getirtiliyor. Kıbrıs’ın meşhur karpuz tatlısı ve taze ceviz tatlısı buraya sadece tatlı yemek için bile gitmenize neden olabilecek kadar mükemmel. İzmir meyhane menüleri için olmazsa olmaz lezzetlerden dondurmalı irmik helvası, Çanakkale’den özel getirtilen peynir helvası ve Antep fıstıklı höşmerim de Olive misafirlerinin tadabileceği lezzetler arasında yer alıyor. 


Olive Meyhane’nin mutfağı ile ilgili son olarak bilmeniz gereken ise mutfağa giren malzemelerin doğal, organik ve mevsiminde olmasına özen gösterildiği. Bu nedenle menüde her tatlıyı her dönem bulamayabilir, mezelerin de aynı şekilde mevsime göre şekillendiğini gittikçe fark edebilirsiniz. Geleneksel Meyhane mi Yeni Nesil Meyhane mi? 

Olive Meyhane her anlamda eski usul meyhane konseptini yaşatan bir mekan, işletmecisi de kesinlikle bir eski usul meyhane müdavimi. Ama kendisinin bu konudaki görüşü oldukça yapıcı. Engin bey, İzmir yeni nesil meyhaneler için meyhanenin hakkını verdikleri zaman yeni nesile meyhane kültürünü tanıtabiliyorlar ve bu çok değerli diyerek her iki konsepti de ön yargısız ele aldığını ifade ediyor. Ancak ne olursa olsun Olive Meyhane kesinlikle eski usul meyhane konseptini uzun yıllar sürdürmeye kararlı. İzmir salaş meyhane seçenekleri ile her zaman ön plana çıksa da son dönemlerde yeni nesil meyhane kavramının da baskın bir şekilde yayıldığı bir şehir. 


Meyhanenin çalışanları da diğer her şeyde olduğu gibi tam kararında. İzmir’in olmazsa olmazı samimiyet ve güler yüz ile birlikte  meyhanecilik usulünü eksiksiz bir şekilde yansıtan Olive çalışanları size her zaman evinizde hissettirmeyi başaracak. Bağırmadan konuşmak, menüsünün mevsime göre şekillenmesinin sürprizlerini deneyimlemek isteyenler, rakı adabının ve sohbetin ön planda olduğu, masaya gelen her lezzetin keyifli bir sohbet konusuna dönüştüğü Olive’de bu hikayenin bir parçası olmanın tadını çıkarabilir. İzmir en güzel meyhaneler listesinde yer alabilecek; bir İzmirli için konsepti, dokusu, lezzetleri ve güler yüzü ile öne çıkacak seçeneklerden birisi olan Olive’i mutlaka ziyaret edin .Hem müdavim hem de meyhaneci sıfatıyla iki bakış açısını harmanlayarak kendi konseptini yaratan Engin bey ve ekibinin sunduğu meyhane deneyiminin keyfini yaşayın. 

Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil