Meyhankoli
Pideli Köfte Dedin mi Bursa Kayhan

Pideli Köfte Dedin mi Bursa Kayhan

Dana kaburga ve kuzu döşü kullanılarak yapılan leziz mi leziz, meşhur mu meşhur bir tatla; pideli köfteyle buluşmak için çıktık yola. Yeşil Bursa’nın tüm güzelliklerini doyasıya yaşamak için heveslendikçe heveslendik ve neticesinde Bursa’ya doyamasak da tarifsiz güzellikler yaşamanın keyfine varıp hafifledik.

Homini Gırtlak Peşinde olduğumuz için önce pideli köfte yemeye gittik. Her daim adını duyduğumuz ancak bir türlü deneyecek fırsatı yakalayamadığımız pideli köfteye kelimenin tam manasıyla doyduk. Tereyağı, köfte, pide, biber, yoğurt ve domatesin en lezzetli haliyle buluşunca bu yemeğe dizilen övgülerin yersiz olmadığını da anlamış olduk. Yanında şıra ile enfes bir uyum yakalayan pideli köftenin geçmişini öğrenince de kültürel mirasımızın bu meyvesine saygı duymadan edemedik.

Bursa’nın İskender kebabının en büyük rakibi olan pideli köftenin sırrının salçalı pidesinde, köftesinde ve tereyağında olduğu söylenir. Yemeği oluşturan her bir unsur ayrı ayrı bile çok güzeldir; bir de birleşince damaklarda Bursa’nın pideli köftesinin lezzeti; bize düşen ustaya saygıdan başımızı eğmektir.

Aslına bakarsanız sadece Bursa’da yoktur pideli köfte; farklı illerde de yapılır ancak en halisi kuşkusuz Kayhan Çarşısı’ndadır. Bu bölgede bulunan birçok restoranda pideli köfteyi denedikten sonra Bursa’nın güzelliklerini seyretme vakti kapıya dayanır. Bu gezimizde, pideli köfteye kilitlendiğimiz için çok gezemedik, ancak Irgandı Köprüsü’nü gördüğümüz için açıkçası yeterince gezememiş olmamıza çok da üzülmedik.

Henüz Bursa’ya gitmediyseniz; en yakın zamanda hem Irgandı Köprüsü’ne uğramanızı hem de pideli köfteyi denemenizi öneriyoruz. Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlayan tarihi köprüden geçtikten sonra Kayhan Çarşısı’nda lezzete doymanın keyfinin bambaşka olacağını da hatırlatmak istiyoruz.

Yorum ekle