Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Restoran Hikayeleri   >  
  3. Çat Çat Ocakbaşı

Çat Çat Ocakbaşı

Çat Çat Ocakbaşı

Nişantaşı ‘nda Orhan Veli ‘den Gelen Gelenek

Biz ortağımla beraber Çat Çat Ocakbaşı meyhane girişimine iki girişimci başladık. Bir elmanın iki yarısı gibi düşünebilirsiniz bizi aslında. Hep aklımızdaydı zaten Nişantaşı 'nda meze kültürüne olan ilgimizden dolayı meyhane açmak vardı, burasını da gördüğüm günden itibaren hayran kaldığımdan böyle yatırım yaparak meyhane açmaya karar verdik. Çat Çat hikayesi şundan dolayı geliyor; Orhan Veli gibi saygın kişiler önceleri Karaköy 'de meyhane ortamına giderlermiş, o meyhane de Orhan Veli 'yi görmek isteyen arkadaşları onları görmek için çat kapı ziyaret ederlermiş, meyhane açmaya karar verdiğimizde buradan esinlendik. Dolayısıyla Çat Çat ismi buradan geliyor fakat herkes çat çatı değişik yorumluyor meyhane olunca; kadeh tokuşturmak olarak yorumlayanlar ya da çat kapı olarak yorumlayanlar oluyor , aslında hikayemiz aslında budur. Kahvaltı servisimiz yok meyhane menümüzde, yaklaşık 1-2 ay önce öğle yemeği servisine başladık tabi akşam meyhane menümüzden avantajlı oluyor; içeceği ve salatası içinde olan kombo menüler yapıyoruz. Akşamları meyhane tarzında devam ediyoruz. Türkçe eski müzikler eşliğinde meze , ara sıcak ve ana yemek servisimizi yapıyoruz. Etlerimiz yaklaşık 40-48 saat dinlendirilmiş, marine edilmiş etlerimiz ve yaklaşık 20-25 çeşit mezelerle birlikte sunuyoruz. Meze çeşitlerimiz den ana yemek menümüze kadar herseye çok özen gösteriyoruz.


Çat Çat Meyhane ’nin Renkli Misafirleri

Meyhane kültüründe farklı değişik masalarımız oluyor; masa oluyor ki saatlerce oturayımda keyfime bakayım diyen, diğer masa aceleci davranıp hemen önce yemeğimi yemek yiyip kalkayım diye düşünenler oluyor. Meyhane işletirken zorlukları bu masalarda yaşıyoruz, şimdi aceleci masa ile alemci masa diyelim birbirinden ayrıştırmak gerekiyor, meze çeşitlerimizi beğenen oluyor, kebap çeşitlerimizden bu güne kadar hiç şikayet almadık hatta gelen misafirlerimiz dostlarına tavsiye ediyorlar. Bu gurur verici çünkü yurt dışından gelen misafirlerimiz de olsun herkes birbirine tavsiye ettiği müddetçe tabi hoşumuza gidiyor.

 

Çat Çat Ocakbaşı Etlerinin Sırrı

Bizim öne çıkan ürünlerimizi şöyle söyleyeyim; ciğerimiz ve kebap çeşitlerimiz meşhurdur. Çok özel ciğer alıyoruz yumuşacık lokum kıvamında yiyebiliyorlar. Bunun yanında çöp şişimiz kebap güzeldir, kuzu şişimiz keza yumuşacıktır, Adana zaten olmazsa olmazımız, bunların aralarında Balaban Kebap öğlen servislerinde veriyoruz, akşam servislerinde de istenmeye başlandı bunlar öne çıkan ürünlerimiz. Etlerimiz kebap için tabi ki Susurluk ‘tan geliyor ve kıvırcık kuzu alıyoruz. O yönden yaparken hassasiyet gösteriyoruz etlerimizi seçerken bu da kebap lezzetimize lezzet katıyor diyebiliriz tabi ki şeflerimizin de sihirli elleri değiyor. Meze çeşitlerimiz de şöyle; maalesef kebap yanında gidecek mezeler standart, şu meze ya da bu meze var dediğimiz meze faklılığımız yok çünkü kebap yanında gidilecek meze çeşitleri belli; zeytinyağlı dolma vb. meze çeşitleri gitmez. Kebap ve meze uyumuna çok önem veriyoruz. Bizim meze çeşitlerinden Muhammaramız, Haydarimiz, ara sıcaklarda Patlıcan Söğürmemiz meşhurdur özellikle soğan ve sarımsakla birlikte onu muhakkak, zaten gelen müdavimlerimiz bilir, zamanı geçmeden söylerler çünkü ilerleyen saatlerde kalmıyor. 

 

Gençler Arasında Yaygınlaşan Gelenek

Gün geçtikçe meyhane kültür kavramı daha oturuyor açıkçası. Önceden meyhane dediğimizde ne bilim böyle köhne, salaş, mahalle aralarında yerler insanların aklına geliyordur. Şimdi meyhane kültürü yavaş yavaş yeni nesil meyhane kültürü ile gençlerimize de yansımaya başladı. Dolayısıyla mutluyuz belki bulunduğumuz konumdan dolayı bilemiyorum, bayan müşterilerimiz ağırlıklı. Normalde biliyorsunuz önceden bayanlar meyhaneye ayaklarını sürterek giderlerdi, tam tersi ocak başında bile bayan müdavimlerimiz mevcut.

          

80’ler Eşliğinde Nişantaşı ‘nda Kebap

Güne başlarken standart 80'ler 90'lar gidiyoruz, günün ilerleyen saatlerinde geceye doğru az da olasa aralara arabesk serpiştiriyoruz, isteniyor çünkü meyhanede olmazsa olmaz; Örneğin Ebru Gündeş olsun, Müslüm Gürses'ten, Orhan Gencebay'dan, Sezen Aksu'dan, Sıla'ya, Ajda Pekkan'a daha sayamadığımız pek değerli sanatçımızdan hep böyle karışık devam ediyoruz. Canlı müzikte başlatmayı düşünüyoruz 3 ay sonra alt katımızda, canlı müzik olan bölümümüz orası olacak.

 

Anadolu Yakası ‘nda da Bir Çat Çat Olmalı

Müşteri kitlemizden memnunuz, rengarenk müşteri kitlemiz var mahalle olduğundan, Nişantaşı bana göre bir mahalle onun için daha fazla mahalle eşrafından geliyorlar dolasıyla duyanlar, tavsiye üzerine gelenler oluyor kebap ve meze çeşitlerimizi deneyimlemek için, Levent, İstinye, Etiler tarafından olsun çok fazla müşteri alıyoruz. Önümüzdeki yıl Anadolu Yakası' nda yeni meyhane açarak misafirlerimizi diğer yakada da ağırlamayı düşünüyoruz. Yine aynı şekilde yeni açacağımız meyhane menümüzde meze ve kebap lezzetlerimiz birebir aynı olacaktır. İstiyoruz ki meze ve kebap lezzetlerimizi diğer yakaya da taşıyalım. 


Son Olarak…

Öğle servisimiz saat 12:00’de başlıyor dediğim gibi fakat misafirlerimizin tercih ettiği saatler saat 19:00’dan sonra, hafta sonları rezervasyon muhakkak istiyoruz çünkü Cuma - Cumartesi birçok müşterimizi üzülerek kırmak zorunda kalıyoruz o yüzden bu günlerde rezervasyon istiyoruz. 19:00’den gece 02:00’ye kadar bizi ziyaret edebilirler.
Yorum Ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil