Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Senden Benden Bizden   >  
  3. Meyhane Gurmesi

Meyhane Gurmesi

Meyhane Gurmesi

Birçok takipçiniz var, bizler sizi tanıyoruz, ancak sizi henüz keşfetmemiş olanlar için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

İsmim Kaner, 34 yaşındayım ve teknoloji şirketi sahibiyim. Meyhane, meyhane müzikleri ve meyhane gastronomisi konularını araştırıyor ve deneyimliyorum. Bu deneyimleri sosyal bir ortamda paylaşıyorum. Ayrıca bu geniş yelpazeyi bir nebze olsun yayabilmek için bir de kitap yazmaya çalışıyorum.


Meyhane Gurmesi nasıl ortaya çıktı?

Meyhane gezmek benim için tam anlamıyla bir tutku. Atmosferi, mezeleri, barbaları, mastorileri hepsi bir yapbozun parçaları gibi bu kültürü tamamlıyor ve yaşatıyor. Bu merakımı bilen eşim dostum da sağ olsunlar mutlaka arayıp tavsiye istiyorlar. Gün geçip deneyim arttıkça kriterler de artıyor; Mezesi güzel olsun, fasıl olsun. demek yetmiyor. Gidilecek grubun yaş ortalamasından, yenecek yemeklere ve dinlenecek müziğe kadar sorarak doğru bir yönlendirme yapmaya çalışıyorum. Bu benim için büyük bir keyif. Hesabımdan sadece mekan tavsiyesi değil, bu kültürün beraberinde getirdiği argo, gastronomi, tarih ve olmazsa olmazı müzik üzerine yaptığım araştırmaları da paylaşmaya özen gösteriyorum. Bu konuda büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, bunu da sizin ve bizim gibi insanların dolduracağına inanıyorum. İnsanların meyhaneye ve mezeye olan ilgileri beni çok mutlu ediyor ve böyle bir kültüre sahip olduğumuz için kendimi şanslı hissediyorum.


Sosyal medya hayatınızda neleri  değiştirdi?

Kendi penceremden baktığımda sosyal medyanın; meyhane, meze, mekan ve gastronomi anlamında çok büyük bir kaynak olduğunu söyleyebilirim. Birçok yeni arkadaş edindim, sohbet ederek onların da keşiflerini dinleme fırsatı buldum. Kendi paylaşımlarımın beğenilmesi de beni ayrıca motive ediyor.


Sizin için en özel meyhane hangisidir? diye nedeniyle birlikte sorsak?

Bu en çok duyduğum soru diyebilirim. Henüz ne kendime ne de soranlara bir cevap veremedim. Sürekli yeni yerler aradığım için bunu uzun soluklu bir serüven olarak görüyorum. Genellikle de yorumlara çok kulak asmadan listeme eklediğim tüm mekanları  gidip denemek ve gittiğim yerlerde mutlaka barba ile tanışıp bir kaç satır sohbet etmek isterim. Tarihi ya da bir hikayesi olan meyhanelere çok daha fazla ilgi duyarım, özellikle duvarlarını seyretmek için giderim. Beğenmediğim mekanı kötülemek için paylaşmam ama ne tekrar gider ne de tavsiye listemde tutarım.


Yeni nesil meyhaneler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konseptini sevdiğiniz ve zaman geçirmekten hoşlandığınız bir meyhane var mıdır, varsa hangisidir?

 

Kültüre renk katan, kendi konseptini üreten ve bunları neo-klasik bir seviyede yapabilen tüm mekanları seviyorum. Ancak bu popüler kültürün de zamanla çizgiye yaklaşacağını ve törpüleneceğini düşünüyorum. Açıkçası ben de anzarotun arkasında caz dinlemek istemeyebilirim.


Peki ya çilingir sofralarının olmazsa olmaz mezesi hangisidir?

Çilingir sofralarının mezesi muhabbettir aforizmasına girmeyeceğim. Meze benim için bu işin en çetrefilli tarafıdır. Genelde ot mezelerini tercih ederim. Ama bununla birlikte lakerda, çiroz, beyin gibi klasiklerden de mutlaka masaya gelir. Bir tane hakkım olsa hangisini tercih ederim bilmiyorum ancak her gittiğimde yesem bıkmam diyeceklerim; topik, fava, deniz börülcesi, barbunya pilaki, Babagannuş, Girit ezme ve haydari mezeleridir. Kesinlikle mostranın o günkü durumuna göre hareket ederim.


Hak ettiği yerde olmadığını düşündüğünüz lezzetlere uzanalım biraz da. Hangi eşlikçi okuyucularımız tarafından ilk olarak denenmeli?

Genellikle baklanın çok tercih edilmediğini görüyorum. Bakla, sevenler için tam bir vazgeçilmez, sevmeyenler için ise tablada görünmez olan bir lezzet. Oysa şöyle tekmilli bir fava, tazesinden dere otlu salatası, yoğurtlusu, pilakisi, piyazı mutlaka mevsiminde denenmesi gereken mezeler. Baklanın çilingir sofraları için yaratıldığını düşünüyorum.


Hazır yeri gelmişken, olmazsa olmaz yemeğinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Çilingir sofralarında genellikle yemek yemem. Ama haftanın en az 2 günü balık yerim. Çilingir sofrasında da yemek yemek isteyeceksek mutlaka deniz mutfağı olan bir mekanı tercih ederim. Lüfer, barbun, kalkan varsa ve tazeyse öncelik veririm. 


Sokağı çıktığı anda acıkanlardan mısınız? Tok olsanız bile karşı koyamadığınız bir sokak lezzeti var mı?

Ben yemek için yaşayanlardanım. Sokağa çıktığım zaman gözüm hemen tezgahlara kayar. Midyecisi, kokoreççisi, söğüşçüsü… Nerede görsem, gözüme ne hoş gelirse yerim.


En son ne zaman bir lezzeti yöresinde tatmak için kilometrelerce yolu teptiniz? Bir de mümkünse hangi lezzeti denemek için yola düştüğünüzü ve izlenimlerinizi paylaşır mısınız?

Küçük bir tavsiye beni hemen harekete geçirir. Bu sene ilk olarak Tik Mustafa’nın Yeri’ne Ayvalık’a; sonrasında da Etem ile Aslı’nın Yeri’ne Asos’a gittim. Tik Mustafa’nın mostrasını bir arkadaşımın telefonunda görmem yeterli oldu. Yaklaşık 40 farklı meze ve ot barındıran bir fotoğraf. Nasıl gitmem? Tam bir şölendi. Mevsim otlarından ara sıcaklar, mezeler, muhteşem atmosferi ile gittiğimize değdi.


Son olarak, hangisi sizin için öncelikli? Keşfetmek mi keşfettiklerinizi paylaşmak mı?

Tabi ki keşfetmek. Gittiğim her yeri burada maalesef paylaşmıyorum. Beğenmemiş ya da ruhunu yakalayamamış olabiliyorum. Bazen kendime saklamak istediklerim bile oluyor.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizin yanıtlamak istediğiniz ancak bizim atladığımız bir konu varsa, onları da sizden duymak isteriz.

Oluşturmaya çalıştığınız platform için umut doluyum. Hem biz hikaye anlatıcıları hem de meraklıları için tam bir rehber niteliğinde. Bana da bu güzel platformda bulunma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Yolculuğunuzda başarılar, bol muhabbetli, bol mezeli sofralar dilerim, şerefe


Yorum Ekle
İlker - 18-01-2018
Kaner bey meyhane kulturunun tekrardan hatırlanmasına vermiş olduğunuz destekten dolayı sizleri tebrik ediyorum. Yazmış olduğunuz hikayeler müthiş çok yaratıcı ve anlamlı. Meyhane rakısız, rakı sohbetsiz olmaz o yuzden bizleri sohbetınızden ve hikayelerin
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil