Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
meyhankoli

 Meyhankoli 

  1. Anasayfa   >  
  2. Çilingir Sofrası Mezeleri   >  
  3. Zahter

Zahter

Zahter

Çilingir Sofrası mezelerinde bu hafta Antakya yöresinden bir efsaneyi konuk ediyoruz. Yabani kekik anlamına gelen zahter, Antakya yöresinin zenginliğini ve otantikliğini yansıtan enfes mezelerden biridir.

 

Soyulup ince ince kıyılan domates, zahter, biber salçası, tuz, ince kıyılmış maydanoz ve taze soğan karıştırılıyor. Üzerine sızma zeytinyağı ekleniyor ve tercihe göre de nar ekşisi ilave ediliyor. Sonuç; zihinlere mi damaklara mı yerleşsem kargaşası yaşayan bir lezzet oluyor.

 

Çilingir sofralarında çok bilinmediği için fazla yer almayan ancak bir kere tadan için olmazsa olmaz haline gelen zahter mezesi gizli kalan hazinelerimizdendir. Muhteşem tadı ile çilingir sofralarında olduğu kadar kahvaltı sofralarında da tüketilmektedir. Et yemeklerinin yanında da muhteşem bir eşlikçi olarak ön plana çıkan zahter mezesi, henüz bu lezzeti denemeyenler için büyük bir kayıp olarak düşünülmelidir.

 

Düşünün bir kere; çilingir sofrasındasınız, yanınızda sevdikleriniz, sohbet ise en koyusundan. Yaşanmışlıklar dökülüyor sofraya; sofra zenginleşiyor. Bir lokma zahter yerleşiyor damaklara, burnunuza dağların mis havası geliyor. İşte o an, bütünleniyorsunuz. Mezelere yüklediğiniz anlam hayatın ta kendisi haline geliyor.

 

Yazımızda zahter mezesi tarifini paylaştık ancak sizden de katkılarınızı bekliyoruz. Tarifinizi eklerseniz zahterin ününü arttırmamıza yardımcı olabilirsiniz!    

Tarif ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil