Meyhankoli
Anasayfa
En9
Restoran Hikayeleri
Senden Benden Bizden
Detaylı Arama
Restoranını Ekle
Meyhankoli.com
MEYHANKOLİ İLE KEŞFETMEYE BAŞLA
  1. Anasayfa   >  
  2. Çilingir Sofrası Mezeleri   >  
  3. Acılı Ezme

Acılı Ezme

Acılı Ezme

Çok acı, çok güzel, karşı konulmaz, çekici, vazgeçilmez ve daha birçok sıfatı sonuna kadar hak eden bir meze ile karşınızdayız. Yedikçe sesinizin güzelleşme ihtimali de göz önünde bulundurursa acılı ezmenin her derde deva olduğunu söyleyebiliriz.

Et yemeklerinin ve kebapların olmazsa olmaz eşlikçisi acılı ezme Türkiye’nin tamamına mal olmuş mezelerden biridir. Her ne kadar Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana’nın hakkını yemek olmasa da amacımız; bu mezenin yöreden yöreye değişebileceği gerçeğinden de sizi mahrum etmek istemiyoruz.

Nasıl yapılır? kısmına gelirsek acılı ezmenin hakkını vermenin zor olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Domatesler küçük küçük doğranır, çekirdekleri çıkarılır. Acılı ezmenin en büyük püf noktalarından birinin tüm malzemelerin küçük küçük doğranmasıdır. Sonra biberler devreye girer, maydanozlar doğranır, sarımsakla soğan kıyılır. Tüm malzemeler karıştırılır ikinci aşamada ise salça, nar ekşisi ve zeytinyağı karışımı hazırlanır. Malzemelerle salça karışımı birlikte yeniden karıştırılır. Sonrasında ise afiyetle yenir.

Acılı ezme çok katmanlı bir lezzet sunar, bol karıştırmalı bol acılı bir tadı vardır. Dilediğiniz kadar tuz atabilir, pul biber ilave edebilirsiniz. Sofralarınızda olmazsa olmaz bir lezzet arıyorsanız soluğunuzu kesebilecek acılıktaki ezmeye gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz.

Tarif ekle
Anasayfa
En9
Öneriler
Arama
Blog
Profil